| mgtow a întrebat:

Hernia de disc apare pentru ca stai prea mult pe scaun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| maryany1906 a răspuns:

Hernia de disc apare atunci cand datorita unor circumstante nefavorabile( ridicari de greutati mari, pozitii necorespunzatoare ale spatelui in timpul cand depui efort, miscari bruste) se 'fisureaza' anumite vertebre ale coloanei vertebrale.

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Da

| Magnific a răspuns:

O tensionare puternica sau o presiune crescuta la nivel lombar. Uneori o intoarcere brusca sau chiar stranutul poate determina protruzia nucleului
- activitatile zilnice care supun spatele unui stres, incluzand ridicari vicioase, expuneri prelungite la vibratii sau accidentari la sport. citeste mai multe aicia http://www.sfatulmedicului.ro/......e-disc_329 Multa Sanatate

| Ana a răspuns:

In cele mai multe cazuri, da.

| Andrei12012 a răspuns:

Hernia de disc apare pentru ca depui un efort fizic prea mare. De exemplu cand ridici greutati foarte mari de multe ori