| Elly1 a întrebat:

Hey! acum 2 zile mi-am dat din greseala cu coada de la matura in nas. pe partea stanga. s-a umflat si ma doare putin cand pun mana. am fost la doctor la radiologie si mi-am facut o radiografie si doctorul a spus ca nu este nimic traumatic osos, adica nu s-a strambat nimic? va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Elly, au trecut doar două zile. E normal să te doară o perioadă. Dacă doctorul ţi-a spus că totul e ok, că nu ţi-ai spart nimic în interior, este vorba despre ţesutul moale care trebuie să se refacă. Dă-i timp! Iar între timp poţi folosi gheaţă, calmante...
Sănătate şi mare grijă când se mai întâmplă să pui mâna pe mătură! : )

13 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Vara trecuta m-am aplecat sa ridic farasul si m-am lovit cu coada maturii in curbura aia de deasupra orbitei ochiului. Era foarte cald, canicula, si pe mine ma gasise curatenia. A inceput sa-mi picure sange si eu credeam ca sunt boabe de transpiratie de la cat muncesc laughing si am continuat ca nu doream sa las drumul nematurat, mai aveam putin pana la poarta.
In cateva minute a inceput sa ma doara cam tare osul arcadei si am fugit in casa sa-mi pun o compresa rece. Cand m-am vazut in oglinda era sa lesin! Eram plina de sange pe pleoapa si mi se umflase lovitura. Am pus comprese reci-reci si pana a doua zi s-a retras tesutul la locul lui, a ramas un semn o perioada dar a fost foarte amuzant.
Am ramas cu amintirea prostiei mele( cum naiba sa te lovesti singura pan` la sange cu matura?!) si de atunci mereu fac glume despre periculozitatea datului cu matura si in general despre primejdiile care ma pot paste pe mine ca femeie firava in gospodarie, daca mai pun mana pe matura laughing

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Măcar nu vei putea fi acuzată de vrăjitorie. : ))
Aspiratoare de curte nu sunt?

| Elly1 explică (pentru NOname):

Hey,ma poti ajuta c-un raspuns?sad

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Ce vorbesti tu de aspiratoare?
Pai daca eu cu o matura reusesc sa-mi sparg arcada, cu un aspirator intru in soc anafilactic! ( mergand pe linia asta, cu o masina de tuns iarba ma teleportez ireversibil, Doamne iarta-ma)

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Mi te imaginez cu un pichamăr sau o drujbă...sau mai bine nu... : ))

O Leocerbă pe aspirator cred că ar fi o senzaţie - o Harry Potteriţă modernă. : ))

Priveşte partea bună: cu două arcade rezolvate vei economisi banii pe cosmetice. Iar dacă semi-permanentul nu e tocmai reuşit, oricând te poţi ascunde sub ochelarii de soare şi fiţe şi să arăţi excelent.

Mă dai o tură cu mătura ta?batting eyelashes

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

"Priveşte partea bună: cu două arcade rezolvate"
Wrong!
Cu 2 arcade rezolvate nu mai privesti deloc!
Si pentru ca tot vine shitty friday, stii care-i visul meu? Vreau sa-mi cumpar o matura din aia cum au gunoierii, din nuiele mari, e de departe cea mai buna penntru strans frunzele toamna, dar nu gasesc nicaieri. La piata am cautat, prin sat am intrebat...Cum e posibil sa se piarda traditia maturoaielor din nuiele? worried De ce ne lasa capitalismul fara maturoaie din nuiele?! Pana cand?!

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

: )) Stai să vină Moş Nicolae şi poate strângi de o matură (eu mă ofer să contribui la necuminţenia ta).

| NOname a răspuns (pentru Elly1):

Elly, au trecut doar două zile. E normal să te doară o perioadă. Dacă doctorul ţi-a spus că totul e ok, că nu ţi-ai spart nimic în interior, este vorba despre ţesutul moale care trebuie să se refacă. Dă-i timp! Iar între timp poţi folosi gheaţă, calmante...
Sănătate şi mare grijă când se mai întâmplă să pui mâna pe mătură! : )

| FoundYouLover a răspuns:

Pai probabil ai si vanataie daca te doare, dar e ok, trece cu gheata, calmante si daca e vanataie poti sa pui si compresa cu paine cu vin pe ea cand esti acasa.

| sufletdeing3r a răspuns:

In primul rand invata sa scrii corect si apoi spune ce te supara. Eu nu prea am inteles nimic din ce ai vrut sa spui. Stai fara grija ca nu ai patit nimic grav si nu mai fi asa disperata.

| Elly1 explică (pentru sufletdeing3r):

Imi cer scuze pentru greseli, pentru neatentie, dar sunt foarte speriata.

| Elly1 explică (pentru sufletdeing3r):

Uite,acum 2 zile mi-am dat din greseala cu coada de la matura peste nas, mai precis in partea dreapta si s-a inrosit. si ma doare cand il ating... am fost la doctor, la radiologie, mi-am facut o radiografie si a iesit ca nu este nimic traumaitc osos. si nu inteleg atunci de ce ma doare.Ma poti ajuta sau o parere ceva? iti raman datoare! :*

| sufletdeing3r a răspuns (pentru Elly1):

Ai facut bine ca te-ai dus la un doctor ca sa te consulte si daca ti-a spus ca nu e nimic grav atunci asa e. Te doare pentru ca nasul e destul de sensibil si va trece o perioada pana isi revine. Deci calmeaza-te ca o sa te faci binewinking

| Elly1 explică:

Maatura*** ma scuzati