| alma200033 a întrebat:

Hey! Atunci când îți scoate plomba sau că sa pună alta nu ia mult din dinte nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doctorul stie, pe el sa il intrebi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu. Nu ia mult. Ia doar superficial astfel incat sa se prinda bine si sa nu existe riscuri de carii.

| Andreeush a răspuns:

Depinde cât de adâncă e caria.
Oricum medicul știe ce face.

| XYZ02 a răspuns:

Depinde de carie.
Daca este o carie simpla se rezolva rapid, dar daca este una aproape de nerv, atunci vorbim de tratament pe canal(scoaterea nervului).Nu are cum sa iti puna o plomba daca este mult prea aproape de canal pentru ca peste cateva luni ajungi inapoi in cabinetul lui cu dureri dentare si posibil un nerv mort(exista risc de infectie).
Doctorul decide lucrul acesta.(sa stii ca interventia nu este dureroasa se face anestezie locala si in 2 sesiuni ai terminat treaba)

| FordMustang a răspuns:

Iti ia atat de mult cat trebuie incat sa elimine partea de dinte cariat, asta depinde de la dinte la dinte. Cu cat e mai raspandita si mai adsnca caria, cu atat mai mult iti frezeaza din el.