| Denisa2763 a întrebat:

Hey Buna, am nevoie de ajutprul vostru, o sa va povestesc exact cum s-a intamplat.Pe la jumatatea lunii octombrie (cred) cand am coborat din masina mi-a amortit piciorul de la genunchi in sus in partea dreapta o amortire care abia ma putea lasa sa merg insotita de durere (asta s-a intamplat de 2 ori adica de 2 ori cand am coborat mi-a amortit piciorul). Dupa asta vreo 2 saptamani m-a durut in partea dreapta dar nu mereu ma durea cateva ore -1-2- si apoi ma lasa, aceasta durere a disparut timp de cateva saptamani, iar acum ma doare(INTEAPA) din nou de ceva timp, dar la fel, nu mereu. Cand apas ma doare dar nu mereu.Dureri de cap am mai mereu. Duminica mi-a fost rau adica (am vomitat dupa ce am mancat ). Este posibil sa fie vorba de o apendicita? Imi este frica va roog ajutati-ma cu un raspuns...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu prea pare apendicita. Daca era apendicita ar fi fost niste simptome mai pregnante si continue. Iar in 2 saptamani ori ar fi disparut simptomele, ori ar fi dat in simptome foarte grave.
Piciorul a amortit in intregime sau doar o parte din el? Scaunul e normal? Urina e colorata normal? Dureri la urinare? Unde e situata durerea mai exact la nivelul burtii (sub coaste, deasupra osului centurii pelvine, la nivelul ombilicului, etc)?

| Denisa2763 explică (pentru gyzzard):

Piciorul amorteste cateodata in intregime cateodata o parte, scaunul este normal, urina... putin mai inchisa, dureri la urinare nu, durerea este situata exact la baza piciorului si cateodata si putin putin mai sus...ce zici?

| gyzzard a răspuns (pentru Denisa2763):

Nu e apendicita. sumar de urina, urocultura si hemograma standard happy

| IsabelaIssa a răspuns:

Pai du-te la control, si daca ar fi apendicita ar fi bine. Sa nu fie altceva. Prin asta toti trecem, si eu am facut operatia. Mai devreme sau mai tarziu tot o faci. Nu mai amana ca daca perforeaza poti sa mori. Cam asa simptome am avut si eu, vomitam continuu, imi era foarte rau, si m-au dus la spital ca nu au avut ce sa imi faca. Nu astepta sa se inrautateasca.

| Denisa2763 explică (pentru IsabelaIssa):

Eu nu vomit mereu si nu imi este rau in continuu...ma inteapa tare si ma doare, si inca ceva daca poti te rog sa imi raspunzi am auzit la cineva ca dupa ce te operezi de apendicita iti vine menstruatia este adevarat?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Denisa2763):

Nu, nu are legatura. Menstruatia vine cand trebuie sa vina ea normal. Ar trebui oricum sa te duci la control indiferent de ce crezi ca ai. Daca i s-a intamplat vreunei fete sa-i vina asa i-a venit ca poate era data, dar nu are legatura una cu alta.

| Denisa2763 explică (pentru IsabelaIssa):

Ok multumesc mult :*

| IsabelaIssa a răspuns (pentru Denisa2763):

cu placere scumpo. :*