| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Hey! Cei care sunt operati de varicocel, nu stiti cat costa aceasta operatie si cat dureaza si daca sunt ceva indicatii de care se tin seama dupa operatie?(ma intereseaza in special daca trebuie platit ceva... operatie are loc la spital nu la vreun cabinet privat)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ingrid16dulcik a răspuns:

Varicocelul se trateaza prin interventii chirurgicale clasice sau laparoscopice (cu taieturi foarte mici, efectuate cu aparate moderne) care dureaza aproximativ 30 de minute si asigura pacientilor o recuperare rapida in mai putin de o luna.
"In primele 24 de ore dupa operatie se poate folosi gheata pentru a reduce umflarea zonei operate", spune dr. Valerian Ciprian Lucan, urolog la Institutul de Urologie si Transplant din Cluj.

Odata tratata chirurgical, boala este vindecata, cazurile de recidiva fiind foarte rare. "Daca nu se intervine asupra tuturor venelor bolnave, afectiunea poate sa reapara. Riscurile sunt insa minime, pentru ca este vorba despre o interventie usoara", explica dr. Lucan.

PS: Cauta pe Google. Scrie de ex ''''urologi din...'''', din ce oras te intereseaza si vei gasi recomandari, date de contact. Sanatate.