| 4l3xander a întrebat:

Hey daca am primit un pumn in ochi si mi s-a invinetit si umflat cam in cat timp isi revine la normal si cu ce tratament. Multumesc anticipat.
P. S. Funda pentru cel mai adevarat raspuns tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Pai loviturile in acea zona sunt foarte periculoase e o zona foarte sensibila cu multe vase de sange care se sparg mai e si ochiul care poate fi traumatizat ar trebui sa mergi si la oftalmolog sa vada daca nu e afectat in interior si ochiul sa te trezesti cu probleme de vedere mai tarziu, apoi pe ochi nu se pune nimic de gen rivanol si din astea poti pune doar comprese reci sau ser fiziologic pentru ca se poate infecta foarte repede, eventual rondele de castraveti proaspeti cate 15min.stand intins, se vindeca destul de greu datorita localizarii sensibile, poate dura si 2sapt depinde cat de grava e lovitura dar ar trebui sa te vada si un medic sa nu se formeze un hematom de sange in acea zona din cauza vaselor de sange sparte si tu sa nu iti dai seama, se va resorbi in timp daca nu e o problema mai complicata dar trebuie sa ai rabdare si sa nu pui in ochi tot felul de solutii compresele reci vor reduce umflatura si vanataia dar nu tine pe termen lung rece doar cateva min si apoi pauza si mai pui mai tarziu iar cate putin si sa fie comprese sterile sa nu se infecteze dar eu zic ca trebuie sa iti vada ochiul si un dr. daca mai e ceva sunt aici sa te ajut happy

| tarziu a răspuns:

Daca vrei sa nu se vada, pune un pansament si spune prietenilor ca ai o infectie la ochi.
Varianta 2: cand cineva vrea sa faca misto de tine, spune'i : Ala care m'a lovit e la SMURD happy

| Alex95_1790 a răspuns:

Pai in primul rand dupa ce l-ai primit cred ca te-ai dus acasa si ai pus ceva rece pe el happy si ochiul isi va reveni in vreo 5-6 zile max 1 saptamana happy pentru ca are nevoie de timp acolo sunt celule sparte si de aia se vede rosu si albastru inchiswinking deci nu te speria isi va reveni trepat dar incearca sa nu-l infectezi pentru ca se va inrautatii. Cat despre tratament nu stiu poate niste rivanol pus pe niste pansament si acoperit ochiul cu elwinking. sal sper ca te-am ajutat

| qwertpro a răspuns:

Nu este ceva grav, este o trauma.Cel mai bine ar fi sa astepti in jur de 2-3 saptamani, iar aceasta o sa dispara singura.Perioada depinde de marimea vanataii, cu cat e mai mare, cu atata mai greu dispare.

| alexandramarya a răspuns:

Comprese cu apa rece. e cel mai sigur si mai rapid mod de a se dezumfla din cate stiu eu pe viitor ai grija ca e periculos poti ramane fara vedere!

| 4l3xander explică:

Am uitat sa specific ca nu tot ochiu e umflat si invinetit ci doar pleoapa de jos atat.