| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

Hey ma doare capul foarte rau tusesc in continuu si ma doare gatul ce sa fac va rog ajutati-ma sa ies din starea asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi un inceput de gripa. Cam umbla in perioada asta. Nu ar strica un control la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nu te putem ajuta cu nimic daca nu te duci la medic!

| justanotheruser99 a răspuns:

Fa-ti urgent o programare la medic. Nu aștepta sa se agraveze. Pana atunci, pentru gat eu îți sugerez sa îți faci un sirop din miere (3 linguri mari), zeama de la o lămâie si o linguriță de ghimbir răzuit. Toate astea le încălzești intr-o cratiță, (nu le fierbi), după care le torni intr-o sticluță. Poti lua cate 1 lingura de 3 ori pe zi, după masă. Mierea conține antibiotic si ar trebui sa îți remedieze problema cu gatul.
Cat despre durerea de cap ai putea lua un Parasinus-raceala si gripa, dimineața si seara.
Tratamentul asta e provizoriu, asta nu înseamnă ca raceala îți va trece 100%, deci nu uita sa consulți un medic.
Multa sănătate!

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru justanotheruser99):

Am fost la medic saptamana trecuta dar refuz sa mai merg pentru ca de fiecare data imi da tratament pentru copii...

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Atunci ai putea sa iei cate un Teraflu, de doua ori pe zi, parasinus (x2) si drill (x2).
Bea mult ceai de soc, e bun pentru raceala. Poti pune si lămâie in el sau sa il îndulcești cu miere.
După stai in pat, învelită bine si încearcă sa dormi. Corpul tau are nevoie de somn pentru a se vindeca mai repede.

| darrio2007 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Pai,cati ani ai? Doctorul stie bine ce tratament sa-ti dea, mai ales ca te si vede.

| Anitta_Karla_1990 explică (pentru darrio2007):

Am18 si imi da tratament pentru 12ani

| darrio2007 a răspuns (pentru Anitta_Karla_1990):

Tratamentul este acelasi. Numai doza difera.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, ia Paracetamol Sinus, in combinatie cu o pastiluta de gat(Septolete) şi eventual ibuprofen. Bea ceai si multe lichide, odihneste-te suficient.

| SherryXoX a răspuns:

Mergi la doctor

| Trandafir_Dan_Sebastian_1905 a răspuns:

Stai sa ma concentrez telepato-kinetic si in două ore te fac ca nouă