| Klara a întrebat:

Hey... nu stiu ce am in ultimele zile, ma arde tot timpul ceva la stomac, am stari de somnolenta, mi-e tot timpul sete, am gatul uscat, am friguri, nu am pofta de mancare, am si temperatura (seara) si chiar stari de voma. Nu cred ca e raceala pentru ca de obicei nu asa se manifesta o raceala la mine. Si la medic am fost si nu mi-a zis nimic absolut.
Eu mananc multe dulciuri (poate nu se vede) si ma gandeam sa nu cumva sa am simptome caracteristice diabetului straight face
Ce credeti ca ar trebui sa iau (ma refer la medicamente) si cum as putea sa ma tratez, indiferent de ce o fi, ca simt uneori ca mi se topeste stomacul straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu pare diabet, mai degraba o gastrita. Macar 10 zile nu manca dulciuri, prajeli, fast-food, sucuri. Mananca ciorbite si supe, carne de pui fiarta sau inabusita, compot de mere.

| Tourniquet a răspuns:

@hax0r, mai bine sterge-ti contul de TPU! tu mereu zici ca e ceva grav, sperii saraca fata, daca asi avea sa te raportez cumva Ralucai, am sa te spun.winking

Sa revenim la problema Klarei, pai... thinking cred ca ai un in ceput de gastrita, du-te la medic si fa-ti toate analizele. happy

| unicka a răspuns:

Eu zic ca e o hiperaciditate ia dicarbocalm si metroclopramid poate te ajuta

| elenahd a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medicul de familie si sa ceri sa faci un set de analize amanuntite. Pentru calmarea durerilor sau arsurilor de stomac este recomandat dicarbocalm(aceste pastile nu se inghit ci se tine in gura ca o bomboana) sau ranitidina(aceste pastile se inghit). Sfatul meu este sa incerci in prima faza tratamentul cu pastile de dicarbocalm si daca vezi ca totusi nu iti amelioreaza durerile si arsurile de la stomac atunci incearca sa iei ranitidina dar sa nu faci abuz si cel mai important este sa mergi sa-ti faci un set de analize complet si eventual sa-ti faci si o radiografie la stomac se numeste bariu si asa medicul va vedea ce probleme ai.

| hax0r a răspuns:

Ai diabet. bea 5 cani de apa sarata pe zi ca sa scoti zaharul din tine.

| VladyCristian a răspuns:

In niciun caz nu poate fi vorba despre diabet. E posibil sa ai un inceput de gastrita. Cel mai indicat lucru e sa mergi la medic si sa-i zici simptomele. Presupun ca te doare stomacul foarte tare, ai senzatie de acreala in gura, stare de somnolenta. Eu iti recomand sa iei ''Dicarbocalm'' happy

| Black_Cherry a răspuns:

Hm...cred ca aveam si eu odata ceva de genu... ai si tremuraturi?

| Lucky_9459 a răspuns:

Cred ca ai hiperaciditate
ar trebui sa bei ceai de salcam sau medicamente, controloc

| Klara explică:

Gastrita am, am fost azi la un spital privat, ca restul medicilor de provincie nu stiu decat sa-ti puna diagnostice din amintiri, asa. Incep si tratamentul, sper sa se mai amelioreze, pentru ca iar am avut azi o criza de stomac sad

| mrsolo a răspuns:

Atentie! Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Eu zic sa faci niste analize sa nu mai stai asa!

| danuci a răspuns:

In caz ca ai fumat ceva(ma refer la droguri legale, usoare) bea mult suc de portocale facut de tine. sau vitamnica C adica suc de lamai.