| Pixxie00 a întrebat:

Urgent! De o saptamana ma doare foarte tare stomacul si capul, mi se face rau si nu stiu ce sa fac ca sa nu mai am aceste stari oribile. Eu mananc foarte multe dulciuri, credeti ca am diabet? Am doar 11 ani si nu mi-a venit inca ciclul. De la ce credeti ca ar putea fi durerea de stomac si cum o pot opri? funda! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de orice, trebuie sa te duci la doctor.

Dintre simptomele cel mai des intalnite in diabetul zaharat la copil, sunt:

# polidipsia (ingestia unor cantitati mari de apa)
# poliuria (urinarea frecventa, urina in cantitate mare)
# fatigabilitate marcata (oboseala cronica) si iritabilitate
# polifagie (ingestia unor cantitati mari de alimente)
# scadere ponderala marcata (cateva kilograme in timp scurt)
# halena cetonica (respiratie cu aroma fructata, dulceaga sau cu miros de vin, otet).

1 răspuns:
| MaverickSH a răspuns:

Cel mai bun sfat. Du-te la un doctor.