| Dexaa a întrebat:

Hey! Scurt si la obiect : ce este tiroida?
Va rog raspundeti cat mai explicit,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MG4Life a răspuns:

Tiroida este una din cele mai mari si importante glande ale organismului. Ea apartine sistemului endocrin, iar activitatea ei este reglata prin influenta hipofizei si a hipotalamusului. Tiroida controleaza procese metabolice, sinteza proteica si sensibilitatea generala a organismului fata de actiunea altor hormoni. Ea este localizata in loja cervicala anterioara, inferior de cartilajul tiroid ('marul lui Adam' cum este el numit la barbati) si secreta mai multi hormoni, in principal tiroxina, triiodotironina si calcitonina (hormon important in homeostazia calciului).

Secretia hormonilor tiroidieni si influentele exercitate de catre hipotalamus si hipofiza sunt procese foarte complexe, si orice modificare a principalilor factori implicati in acestea duce la instalarea unor dezechilibre in sinteze si secretie, ceea ce clinic se traduce prin aparitia bolilor specifice acestei glande.

3 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

O sa incerc un raspuns cat mai scurt...

Este o glanda aflata la baza gatului, in forma de fluture.

| blacky99 a răspuns:

Tiroida este una din cele mai mari si importante glande ale organismului. Ea apartine sistemului endocrin, iar activitatea ei este reglata prin influenta hipofizei si a hipotalamusului. Tiroida controleaza procese metabolice, sinteza proteica si sensibilitatea generala a organismului fata de actiunea altor hormoni. Ea este localizata in loja cervicala anterioara, inferior de cartilajul tiroid ('marul lui Adam' cum este el numit la barbati) si secreta mai multi hormoni, in principal tiroxina, triiodotironina si calcitonina (hormon important in homeostazia calciului).