| dani97 a întrebat:

am 16 ani si am strabism. strabismul meu a fost mostenit de la tata, pe acelasi ochi(stang). in vacante m-ai imi acopar ochiul drept pentru a intzri muschiul ochiului afectat. intrebarea mea este cum pot sa scap de strabism fara operatiecrying?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

De ce ti-e asa de frica de operatie? Din pacate aceasta e singura solutie.

| ligiat96 a răspuns:

Iti recomand sa consulti un personal medical, el ar putea sa iti dea un tratament sau o solutie. Din cate stiu eu doar prin interventie chirurgicala se rezolva strabismul.

| kmy609 a răspuns:

Si eu am strabism din nastere, acum am 18 ani si port ochelari de la 3 ani, si eu m.am gandit la operatie dar din cate am citit operatia nu te scapa definitiv si m.am inclinat spre a purta lentile de vedere. oftalmologul mi-a spus ca sansele de operatie reusita sunt de 25% si mai bine port lentile ocazional, poate niste exercitii pentru ochi ar fi bune dar e incomod sa stau cu un ochi acoperit stiind ca, cu celalalt afectat nu vad mai nimic