| anonim_4396 a întrebat:

Am miopie de ceva timp si am si acele firicele de nisip ce se misca odata cu privirea.Nu vreau, decat daca e absolut necesar, sa port ochelari.Prefer lentilele pentru ca ochelarii sunt inestetici.As vrea sa stiu, mai ales de la cei ce poarta ochelari sau lentile de contact, daca tine de mine ce aleg sau daca dr stabileste, depinde de varsta, de dioptrii etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Alegerea tine de tine, sau mai exact de oamenii care iti platesc ochelarii sau lentilelele. Avand in vedere ca lentilele sunt extrem de scumpe si trebuiesc schimbate periodic se ajunge la un pret extrem de mare care nu merita platit doar din considerentul "Nu-mi plac ochelarii ca sunt inestetici".

2 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

"Firicelele alea de nisip" s-ar putea sa fie o infectie din cauza lentilelor. Chiar daca ai conjunctivita, lentilele nu sunt indicate, pentru ca amplifica infectia. Mergi la oftalmolog la control.

| LiveTheMoments a răspuns:

In legatura cu ochelari, chiar nu sunt inestetici. Daca sti cum sa ii alegi arata super frumos.