| Nanapuffy a întrebat:

Hey,TPU! Am o curiozitate.Am 11 ani si inca nu mi-a venit "monstruozitatea" si nici nu am sani(toate colegele mele au).Eu nu ma simt complexata, ba chiar ma mandresc cu mine). Totusi e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiecare dintre noi are un anumit ritm de dezvoltare stabilit prin codul genetic inscris in ADN-ul nostru. La cei 11 ani ai tai te situezi undeva la granita dintre copilarie si pubertate. In momentul in care incepe perioada de pubertate, la fetite se observa aparitia pilozitatii la "pasarica" si la subrat si de asemenea primul semn evident de "transformare" se manifesta prin inceperea cresterii sanilor. Sanii la inceput arata ca niste mici umflaturi care initial au forma conica, sunt ascutiti, insa pe parcurs vor deveni rotunzi si uneori mai aplatizati. Varsta normala pentru inceperea dezvoltarii sanilor poate fi situata oricand intre 9 si 13 ani. Daca la 14 ani o fata nu are inca aceste semne ale pubertatii trebuie sa faca o vizita la ginecologie in vederea efectuarii unui control ginecologic. Se apreciaza ca in medie la aproximativ doi ani dupa aparitia acestor schimbari ca aspect exterior caracteristice pubertatii, este de asteptat sa apara si prima menstruatie, sau menarha cum se numeste ea in termenul stiintific/medical. Si ca raspuns final, da esti perfect normala si nu trebuie sa te simti deloc complexata sau "inferioara" din nici un punct de vedere in comparatie cu celelalte fete de varsta ta. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| DeathOfDreams a răspuns:

Faptu' că nu ți-a venit menstruația și nici nu ai sâni se datorează vârstei tale.
Având în vedere standardele omenirii din ziua de azi, nu mă mir că aproape toate colegele tale sunt atât de dezvoltate.
Și ca să-ți răspund la întrebare, da, e foarte normal.
Totuși, o să te saturi vreo 30 și de ani de probleme lunare în care ești nervoasă pe cei din juru' tău din simplu' fapt pentru care doar respiră (o să înțelegi mai târziu)
Doar profită.

| Eduard196 a răspuns:

Stai linistita ca e normal. Felicitari pentru faptul ca nu esti complexata si faptul ca celelalte au inceput deja sa se dezvolte este semn nasol. Mancarea de astazi face asa ceva. Te dezvolta, imbatraneste si omoara mai repede. Daca am manca mancare sanatoasa si nu tot ce e la magazin nu ar mai fi problema asta

| Izy10eye a răspuns:

Eu am aproape 13 si nici eu nu am niciuna dintre astea.Fiecare se dezvolta in felul lui.