| Ionicka a întrebat:

am o intrebare..Cand aveam 10 ani(acum 3 ani) m-am dus la spital cu mama pentru ca aveam dureri ingrozitoare de spate(si acum mai am). Deci cum spuneam,medicul m-a pus sa-mi dau jos tricoul,mi-a examinat pieptul apoi spatele si i-a spus mamei geva de genul:'Oasele de sub sani ii apasa plamanii, o trag in jos si de asta o doare spatele'Si sunt sigura ca a zis ceva cum ca as avea sechele rahitice(habar nu am ce sunt) si am facut 10 zile de fizioterapie la spital.Deci intrebarea este:ce-s cu sechelele astea rahitice?
Explicati-mi si mie ce am...Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ISeFire a răspuns:

Si eu am avut problema asta de la 14 ani pana la 17 ani. Acu am 20! Eu am avut cosul pieptului scos afara.din cauza ca eram rahitic adica aveam lipsa multa de calciu cand eram in crestere. Am facut si eu fizioterapie la spital cam vreo 1 an de zile..nu mi-a trecut. Si n-am mai mers. Pe urma am facut eu exerciti acasa si mi-am revenit cu trecerea anilor. Dar spatele tot ma doare cateodata! Deci problema mea se aseamana cu a ta...Eu te sfatuiesc sa continui sa mergi la fizioterapie! Si o sati treaca...eu am renuntat da e nevoie de cativa ani ca sa-ti treaca!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai niste oase nedezvoltate de aia te doare, lipsa de calciu sau vitamine pe care mancarea nu le acopera in intregime

| maria6 a răspuns:

Urmari ale rahitismului- deficitul de vitamina D
http://www.sfatulmedicului.ro/......copii_5168

| noink a răspuns:

Cred ca sunt oasele strambe/ pozitionate gresit/ nedezvoltate. Doar cred.

| Balan_Robert_1996_kC5R a răspuns:

Cam dupa varsta de 1 an, dar mai pot fi indreptate prin tratament medicamentos, regim.
cam la 3-5 ani sechelele tind sa necesite tratament chirurgical daca nu s-au corectat (aici fiind vorba de sechelele importante).Te indrum sa consulti un doctor specialist!