| Overdose_4833 a întrebat:

Prietenul meu are cateva probleme de sanatate care incep sa ma ingrijoreze. A avut dureri de spate ingrozitoare de 1 an, asa ca a mers la doctor si a aflat ca are scolioza, si l-a pus sa faca fizioterapie(parca) o saptamana. Problema este ca inca il doare de la orice miscare brusca pe care o face(dureri insuportabile). Astazi au inceput sa il doara plamanii si respira greu. Ce probleme de sanatate ar putea avea? Va rog frumos un raspuns(funda).
PS. Are 17 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca are scolioza face kinetoterapie (gimnastica medicala). nu trebuie sa mai faca miscari bruste, nu are voie sa ridice greutati, sau orice fel de presiune asupra coloanei. daca simte un junghi in spate (sub omoplati) si respira greu (simte ca nu poate trage aer in piept) poate sa fie o posibila raceala la rinichi. eu am scolioza si simt din cand in cand durerile alea pe care le simte prietenul tau, si mereu fac o baie calda cu sare (de mare din comert, nu de aia de bucatarie) si imi trece. desi la 17 ani cred ca e tarziu sa poarte corset medical. acum trebuie sa vada cum sa faca sa nu se agraveze scolioza, ca de reparat nu cred. sper ca te-am ajutat

| gfy a răspuns:

Overdose, intreaba un medic, nu ne intreba pe noi. Un medic te ajuta cu raspunsuri mai eficiente decat ale noastre.

| Overdose_4833 explică:

Da.am mers la doctor si degeabahappy.