| xjustfearless a întrebat:

am o problema cu o alunita! e micuta si e ridicata in sus, pana ieri era de culoarea pielii, normala, iar azi mi s-a innegrit. astfel de alunite mi-au mai aparut pe corp si nu stiu despre ce e vorba. sunt periculoase?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! Ar fi bine sa mergi la medic dermatolog pentru un consult. Orice modificare de forma, marime, culoare a unei alunite poate fi un semnal de alarma. http://www.i-medic.ro/boli/melanom

| mymed a răspuns:

Modificarea culorii unei alunite poate reprezenta un semn de alarma. Mergeti la un consult dermatologic!
http://mymed.ro/alunite-cancer-piele.html

| Ionut124 a răspuns:

Si o rudă de.a mea a avut așa o aluniță. A fost maro la început, apoi s.a micșorat și s.a înnegrit până a picat de tot, nu? Asa e? Nu e periculos.