| RebecaReby a întrebat:

Am o problema, de cateva zile mi-a aparut deasupra vaginului o umflatura dureroasa ca un fel de galma. Mentionez ca am 16 ani si sunt virgina. Ar trebui sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de un furuncul care vrea să apară şi urmează să "coacă"...

Poţi încerca să-l tratezi acasă!
Ar TREBUI pansat folosind pansament ( leucoplast ) cu Rivanol, pe acel tifon se pune şi o Cremă cu antibiotic - ceva de genul Triamcinolon, Tetraciclină, Negamicină, etc.

Pansamentul se schimbă de 2 ori pe zi.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

Totuşi, dacă NU trece în maxim o săptămână, pentru mai multă siguranţă, ar fi INDICAT un control la medicul de familie ( de unde vei primi o Trimitere la medicul specialist ginecolog )!

Toate cele bune.

| Demonull a răspuns:

Poate te-ai lovit? e o umflatura si atat sau e o umflatura in care crezi ca s-ar putea localiza o infectie?

| RebecaReby explică (pentru Demonull):

Nu, nu m-am lovit e o umflatura dureroasa si rosiatica.

| Demonull a răspuns (pentru RebecaReby):

Spui ca deja o ai de cateva zile deci nu cred ca ar trebui sa mai astepti. Vorbeste cu mama ta si mergeti impreuna la farmacie iar mai apoi daca problema persista la doctor.Ii poti explica farmacistei durerile iar ea te poate ajuta cu un sfat si un medicament gen unguent. Fugi!

| RebecaReby explică (pentru Demonull):

Ok, mersi de sfat asa voi face.

| Demonull a răspuns (pentru RebecaReby):

happy

| Ichnat a răspuns:

Ar trebui sa mergi la ginecolog...

| trance04 a răspuns:

Consulta un medic ginecolog, sfatul meu

| Elsker a răspuns:

Am patit si eu asa si mi s-a spus ca apare de la dereglariile hormonale. Eu m-am spalat cu bicarbonat de sodiu si in 3 zile mi-a trecut.

| RebecaReby explică (pentru Elsker):

As vrea sa vorbesc cu tine pe privat iti voi lasa un mesaj ok?

| Elsker a răspuns:

Da:*