| moniiq a întrebat:

Am probleme cu transpiratia excesiva in zona subratului. Ma deranjeaza foarte tare de foarte mult timp, pierdandu-mi pana si increderea in sine din cauza aceasta. Transpir foarte tare insa nu ( prea ) miroase (folosesc antiperspirante si deodorante spray). Am citit undeva pe internet ca piatra acra ar fi un deodorant natural foarte bun. Insa nu am inteles daca mascheaza mirosurile sau pastreaza si pielea uscata. Tot pe internet am citit si despre bicarbonatul de sodiu, insa as vrea sa imi spuneti cum sa il folosesc.
In incheiere vreau sa va spun ca am mici probleme cu glanda tiroida si cu greutatea ( dar acum mi-am pus ambitia la incercare si incep sa slabesc).
Va multumesc si daca vreti cumva sa imi lasati comentarii jignitoare, mai bine nu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Vlelupu a răspuns:

Sunteti sigur in privinta problemelor endocrine? (Ma refer daca vi s-a pus un diagnostic in privinta unei disfuctii tiroidiene).
Urmati tratament in privinta aceasta?

Slabitul va poate ajuta in problema transpiratiei.
Dar cred ca problema dvs. principala ar trebui sa fie cea legata de tratarea disfunctiei tiroidiene, daca exista. In general hipotiroidismul da tendinte de ingrasare, cauzate si de apatia si starea permanenta de oboseala, lentoarea metabolismului, etc. Dar transpiratia abundenta nu este legata de deficitul de hormon tiroidian, ci de excesul sau.
http://www.sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/hipotiroidismul_873
http://www.sfatulmedicului.ro/Afectiunile-tiroidei/hipertiroidismul_866
Cu suprarenalele cum stati? Dar cu hipofiza? S-ar putea sa fie si o problema legata de nivelul de cortizol in organism (ma gandesc la Sindromul Cushing - dar nu e neaparat nevoie sa fie vorba despre acesta).
Drept pentru care, va rog sa consultati un medic endocrinolog, care, in baza unor investigatii medicale amanuntite, este singurul capabil sa va indice patologia de care suferiti si schema de tratament pe care trebuie sa o urmati.

| sabinabujor2 a răspuns:

Daca ai peste 12 ani, atunci e de la pubertate, iar greutatea are si ea un rol aici.Antiperspirantele doar mascheaza mirosul, nu lasa pielea uscata, iar daca chiar crezi ca este o problema, vorbeste cu mama ta, si ea te va intelege.Fa o consultatie la medic si acesta te va ajuta.Ca sa te consolez, stai linisit ca transpiratia este o problema universala pe care o au majoritatea adolescentilor.