| sasha8sagh a întrebat:

azi mi s-a intamplat o chestie ciudata... e prima zi de menstruatie, am dureri mari. dar nu asta e ciudat. la un anumit moment am inceput sa ma sufoc. adica respiram normal doar ca oxigen nu-mi ajungea... apoi brusc am avut singerari nazale, am balonari si indigestie, am dureri de spate si tensiunea mica, ameteli si stari de confuzie. spuneti-mi va rog ce mi se intimpla. mi-e frica sa nu fie ceva grav. nu ii pot spune mamei pentru ca nu vreau s-o ingrijorez. ar putea fi vorba de anemie sau cancer, sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele spuse de tine se pare ca ai o anemie destul de pronuntata. Prin menstra se poate elimina o cantitate mare de sange care accentueaza starile de anemie si pot provoca si senzatia de lipsa de aer deoarece corpul tau nu se oxigeneaza suficient.Te sfatuiesc sa discuti neaparat cu mediculde familie.Iti doresc multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine in clasa a inceput una sa faca fix ca tine(numai ca zbiera si facea urat)
si apoi ne-a zis doamna ca e pe ciclu, Mai bine i spui mamei tale, ea sigur stie mai bine plus ca nu are de ce sa te certe atata timp cat e ceva normal, nu te increde in toti astia de pe TPU ca la sanatate si dragoste si sex sunt doar copii de 8 ani.Mama ta sigur stie raspunsul caci, na banuiesc ca la voi fetele e normal nu?