| IryLoveShadow a întrebat:

Daca am urmat un tratament cu antibiotice 7 zile, dupa cate ore sau zile de la terminarea tratamentului am voie sa consum alcool? Raspuns urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Simpatică exprimarea : "Raspuns urgent" rolling on the floor

Ţi-e sete, sau de ce ai nevoie de un răspuns "urgent"?

Revenind la "problema" ta : în funcţie de antibiotic, se poate consuma alcool la 24-48 de ore DUPĂ ultima administrare a antibioticului!

Oricum, PREFERABIL după 48 de ore ( pentru mai multă "siguranţă" ).

Toate cele bune.

| IryLoveShadow explică (pentru bursuc001):

Ti-am dat funda ca m-a amuzat raspunsul tau laughing)
si mersi de raspuns :d

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 72 de ore, adica 3 zile incheiate poti consuma alcool moderat (o bere, sau un pahar de vin, sau 50 ml de bautura tare). Dupa 7 zile poti consuma cantitati mai mari

| perladunarii a răspuns:

Pentru a fi sigur la 48 de ore de la ultima pastila!

| Iamnotme a răspuns:

Dupa ce ai baut ultima pastila laughing