| 03Didy03C a întrebat:

Luna asta trebuie sa ma duc la dentist! O sa imi pun aparat dentar! Si dna de acolo a zis ca mai intai trebuie sa imi fac un mulaj, dar a zis sa nu mananc nimic ca sa nu vomit! Iar mie mi-e atat de frica de starea aceea de voma! Cred ca am vomitat doar de vreo 4-5 ori in viata! Imi puteti spune ce gust are acel mulaj? Este chiar asa gretos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Clarodent a răspuns:

Buna Didy,

Consistenta materialului folosit este asemanatoare cu cea a plastilinei, iar starea de greata nu este general valabila. Sunt persoane care nu simt nimic, iar altele usor sensibile carora li se face rau.

Acest mulaj este un pas important inainte de inceperea tratamentului ortodontic, astfel ca... mergi cu incredere.

Te sfatuim sa apelezi si la un specialist ortodont... nu avem indoieli in ceea ce priveste profesionalismul medicului dentist, cum ii spui tu, dar poti incerca inca o parere despre ceea ce vrei sa obtii.

O zi frumoasa, cu multe zambete!
Echipa Clarodent

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e vorba ca e gretos, ba chia are gust de fructe. idee e ca trebuie sa iti bage mulajul ala destul de adanc in gura sa poata lua amprenta si la dintii din spate, lucru care iti poate provoca senzatia de voma. Dar nu e asa de rau pe cat pare

| Ionuuss a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie frica, toti care au aparat dentar au facut mulaj si nu e decat ca trebuie sa iti ia amprenta si la dintii sin spate si e posibil sa ai o stare de voma dar nu vei vomita sau asa. Stai linistit

| 03Didy03C explică (pentru Ionuuss):

LinistitA sunt fata laughing