| MarySille a întrebat:

slabesc daca numai mananc paine deloc si fac sport? pwpici si votikuri, fundite:X! Fetele sau baietii ati incercat si ati slabit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Painea este buna pentru sanatate, nu ingrasa si nu costa mult. Totusi, in Franta - zisa si Tara baghetelor - mori de foame daca nu comanzi niste chifle in plus. Iar pe la noi, se stie: cine tine cura de slabire nici nu vrea sa auda de paine. Si totusi painea nu are decat calitati!

Ce contine?

Painea alba este cea mai populara si cea mai consumata dintre toate sortimentele. Ea este foarte bogata in substante nutritive. 100 g de paine (o bagheta are o greutate de aproximativ 250 g, iar franzela are intre 400 si 500 g) contin: • apa: 35 g • protide: 8 g • lipide: 0, 8 g • glucide: 55 g • fibre: 0, 3 g • vitamina b: 0, 06 mg • vitamina e: 0, 20 mg • sodiu: 500 mg.

In functie de metoda de fabricatie poate sa contina si multi aditivi (autorizati) cum ar fi faina de soia care contribuie la nuanta alba a painii, acidul ascorbic (vitamina C) pentru a accelera procesul de fermentare si a favoriza formarea bulelor, lecitine (lipide care contin glycerol si acid fosforic), acid lactic, otet etc. Painea care se comercializeaza direct ambalata in plastic contine de multe ori in plus si conservanti.

Painea ingrasa?

Nu. Daca painea are o proasta reputatie, este din cauza ca de obicei, cand mancam paine mai punem ceva deasupra (unt, gem, branza)... Este nedrept! Pentru ca toti nutritionistii sunt de accord: painea nu ingrasa! E un aliment foarte dietetic, pentru ca germenul de grau, cel care contine de fapt cele mai multe lipide, este eliminat in procesul de fabricare a fainei.

| Puffy_1082 a răspuns:

Asta incerc eu acumlaughingsi trebuie sa zic ca iti trebuie multa rabdare si ambitie.Rezultaul nu se vede peste noapte si daca incepi o dieta trebuie sa te tii de ea. Daca nu mananci paine deloc,in schimb mananci toate felurile de mancare nu rezolvi nimic.Cel mai bine e sa mananci doar mancare usoara gen salata, lactate, fructe si legume.

| chelie91ptm a răspuns:

Da. daca bei si citronada cu lamaie pe stomacu gol in fiecare dimineata te asigur ca da

| TheExpert01 a răspuns:

Sigur ca da

| Popik a răspuns:

Depinde ce inseamna "sport" pentru tine.
MULT Sport + o nutritie echilibrata = reteta succesului

| ღAnonimaღ a răspuns:

Nu am incercat eu personal dar a incercat o prietena...slabesti!

| CRISTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII a răspuns:

Da slabesti da fa si niste exerciti abdomene sau ceva pentru a slabi mai repede

| Bibiis a răspuns:

Sigur ca slabesti, incearca dieta de 3 zile doar cu pepene e super, chiar daca 3 zile mananci doar pepene vei observa schimbarile, iar vizavi de paine e cel mai mare dusman al nostrulaughing deci daca vrei sa slabesti uita de paine...

| bubble_5017 a răspuns:

Eu zic ca da,slabesti! mai ales daca faci si sport! cica nu trebuie sa mananci seara painethinking iar cand mananci carne,alatura-i niste salate, mai multe legume, fructe! (parerea mea) :*:*:*:*

| Just4love a răspuns:

BUNa! Depinde de organism incearca 2 zile si vezi care este efectul.