| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. Vara asta am slabit 10kg..Nu mancam paine, dulciuri etc. (nici acum nu mananc) si slabeam 1kg\saptamana. Acum nu mai pot sa slabesc :\. N am mai slabit de cand am inceput scoala. DOAR la scoala mananc un sandvis mic cu paine neagra si un mar happy. Oare de ce nu mai pot sa slabesc? Si mna..Va dati seama ca vreau sa slabesc..Am mai crescut, devin adolescenta si mda. baietii rolling on the floor.
Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Pai sa iti spun secretul ingrasatului.
Nu manaci dimineata nimic!
Hai sa iti explic. Corpul are nevoie de nutrienti (vitamine, minerale, lipide e tc) Cand nu i le dai la timp, are grija sa depoziteze TOT ce mananci.
Asadar metabolismul tau s-a incetinit, foarte mult. E un metabolism lenes. Depune tot ce ii dai.
Si sa stii ca in momentul in care te lasi de "dieta" asta dupa ureche ai sa te ingrasi foarte foarte tare.
De asta ajung majoritatea la 100-150 de kgm, pentru ca ei prin slabit inteleg ca trebuie sa se infometeze..Eronat.
In fine, daca iti doresti cu adevarat sa slabesti spune-mi. si iti voi explica ce trebuie sa faci.

8 răspunsuri:
| Tzukushi a răspuns:

Citeste despre cura mea de slabit

http://www.sfaturilemariei.com/......oi-folosi/

| suMRed34 a răspuns:

Pentru ca acum iti dai organismul peste cap cu alimentatie insuficienta.Era bine daca nu mancai paine si dulciuri dar aveai o alimentatie mai bogata.Un sandvis mic si un mar nu sunt suficiente. Ai grija ca te poti imbolnavi!

| CreativeMonkeyz a răspuns (pentru suMRed34):

Aia mananc la scoala....Acasa m ai mananc un iaurt Activia si o felie de pateu :3...

| suMRed34 a răspuns (pentru CreativeMonkeyz):

Nu e suficient, mananca sanatos, nu manca in cantitati industriale dar mananca!

| SobolanLaBOT a răspuns:

Zimi si mie cum faceai sa slabesti ca ai mei or sa ma taie de craciun daca mai ma ingras, doar daca ai mancat o punga de cipsuri ai umplut corpu cu toxine nu mai e pur incearca sa bei ceai de purificare si de slabit dimineata ala te ajuta sa slabesti si mai mult.

| CreativeMonkeyz a răspuns:

Mi ar mai trebui sa slabesc 5-7 kg happy .....acum am inceput sa mananc dimineata... Cam ce imi mai potii spune? happy

| SaveTheNature a răspuns (pentru CreativeMonkeyz):

AM COPIAT CE I-AM SCRIS UNUI BAIAT CARE ERA DISPERAT SA SLABEASCA.
Iti dai seama ca pentru a intelege mecanismului ingrasarii si slabirii ar trebui sa citesti carti intregi.
Insa tu ai nevoie de solutii simple.
Asa ca nu am sa-ti fac diete. Am sa-ti spun cateva reguli pe care nu trebuie sa le incalci niciodata! Atentie niciodata! Si nici nu e nevoie sa te infometezi;) Suna frumos nu? Eu iti spun regulile. Nu pot explica la fiecare regula de ce si cum, ca imi trebuie toata noaptea sa explic.
Deci sa incep: (nu am copiat de nicaieri, sunt ani de experienta in spatele meu deci PROFITA!)
ATENTIE:
1) NU te infometa absolut niciodata. (e cea mai importanta regula)
2) NU sari niciodata peste micul dejun(masa de dimineata)!-iar seara mananca cu cel putin 3 ore inainte sa te culci.
3)APA APA APA-plata! Bea cel putin 3 litri de apa pe zi! daca nu-ti place sa o bei. invata-te! Nu vei muri de la apa.Masoaro, fa cum stii dar bea cel putin 3 litri.
4) Nu mai manca, nu bea dulce DELOC! retine :DELOC!
5)Nu manca prajit! (mananca-le crude, coapte, fierte)-dar NU le praji.
6) Redu pe cat posibil consumul de sare. Cu cat mai putina cu atat mai bine!
7)Nu manca gras (smantana, lapte gras, sunci, porci, branza topita margarina )
8)Da mezelurile la dusmani, arunca-le dar nu le mai consuma (parizerul, carnatii, crenvusti, parizer, BLEACH!)
9) Adio KFC, MC Donalds, Shaormeria din colt, cipsuri, biscuiti, bake rols, si alte tampeniutze la pungulitze colorate, si alte 100 de kg) ADIO!
10) Miscare, cat mai multa. Da-l naibii de autobuz, dao naibii de masina! mergi pe jos. (daca mergi deja pe jos -felicitari) -apuca-te si de un sprot atunci ca mersul pe jos NU e sport -e vrajeala.Alearga de ex (azi 100 de m, maine 200, poimaine 1 km, si uite asa ajungi si tu in final sa alergi 7, 8, 9 km ca toata lumea.SUNT dur? Nu cred- e vorba de suncile tale nu ale mele. Si stiu bine cat de a naibii de greu este sa fii gras. In afara de faptul ca fug gagicile, rad baietii si chestii de genul. Mai rau..capeti fel si fel de boli( iar nu am sa intru in amannunte ca imi trebuie 1 luna sa-ti scriu aici.
Sa stii ca cele mai multe persoane, din viata mea ma roaga sa le ajut sa slabeasca- deci deja incep sa ma plictisesc. Acum am facut un mega -extra efort sa-ti scriu atat.
ASA deci!
Ti-am scris atat de multe lucruri pe care sa NU le manaci si te intrebi -ce sa mananci nu?
Uite incep cu ceva care sa te faca sa te simti bine:
1. CARNE;) (fara grasime) -de peste, de curcan, de pui, de cocosh, de porumbel, de strut, de vita. Da-le grasimea jos ( atentie fierte, coapte nu prajite)
2. LEGUME. Nu cred ca e nevoie sa scriu aici 3 "almanahe" cu ce-s alea legume.(morcov, telina, pastarnac, cartofi, fasole, mazare, etc) Ai cel putin 3000 de sortimente de legume. Uite o lista mica aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_legumelor
ATENTIE din nou (fierte, copate, crude -nu prajite)
3 Fructe. (astea le manaci pana in ora 16) -nu mai tarziu. crude-cu tot cu coaja!
4 Cereale integrale grau, ovaz, arz etc. boabele cu tot cu coaja. Paine integrala. (nu neagra INTEGRALA) - ai grija cu painea ca acum sunt fel si fel de smecheri cu paine neagra, si alte vrejeli. Painea se cheama GRAHAM sau INTEGRALA. - normal trebuie sa fie inchisa la culoare si sa se vada samburi intregi prin ea, sa fie foarte ciudata inauntru cu coji de grau si dulceaga la gust.
5) Din cand in cand poti manca iaurt slab ( sub 0, 1 %grasimi)
Daca ti se face dor de niste grasime cumpara-ti ulei de masline si pune peste salata. Sau mananca niste peste somon (e destul de gras-dar nu ingrasa;)
Vezi cate chestii ai voie sa manaci si tu habar nu aveai?
Deci retine -important este CE mananci, si CAND mananci/ nu CAT manaci (asta noteaz-o undeva si invat-o pe derost )
Cam atat am de spus. Eu cred ca am fost destul de clar. M-am incghesuit mult cu randurile, ca altfel trebuia sa scriu toata noaptea.
Deabea ai 17 ani, si foarte multe kg. La inaltimea ta trebuie sa ai MAXIM 78, dar tu fiind inca pusti- cred ca 70 erau suficiente.
In fine daca la 17 ani ai 90 de kg -ai multe sanse ca la 23 sa ai 130. (si crede-ma nu look -ul e problema -c bolile pe care o sa le capeti daca nu slabesti).
Trebuie sa ai rabdare. Slabitul nu se face peste noapte.
ASA CA : NU INCALCA REGULILE SI AI SA SLABESTI GARANTAT!
Daca incalci acele reguli -nu e vina mea ca nu slabesti. e vina ta!
Apoi sa nu spui ca nu ti-am spus. Hai ca stiu ca nu esti las! Astept raspuns de la tine. Daca ai vreo intrebare sa-mi spui acum.

| ValeriuC a răspuns:

Ar trebuie sa vorbesti cu un specialist