| Anca3344 a întrebat:

Hey TPU!
Tin regim cam de 10 zile si in primele 6 totul a fost perfect! Slabeam si cate un kg pe zi si deja imi imaginam cum va fi peste 10-12 zile insa dupa ce am slabit 5 kg am intrat in blestemata faza platou. De 4 zile nu am mai slabit un gram. Sunt disperata! Nu am mancat nimic in plus fata de ce trebuia si totusi nu mai slabesc. Asa ceva nu e posibil, cum sa scapt cat mai repede de faza platou? Mie dor sa treaca zilele odata cu kilogramele si eu sa nu am nicio problema...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

In primele zile se slabeste din tesutul adipos si din acest motiv slabesti mult. Dupa se slabeste in adevaratul sens al cuvantului si e greu sa dai ultimele kg jos.Imbina dieta cu sport, bea multe lichide.

| EmNick a răspuns:

Primele zile in orice dieta ar trebui sa stii ca se elimina excesul de apa din organism.Te sfatuiesc sa bei foarte multe lichide(cel putin 2 l pe zi cu tot cu supe) pentru detoxifiere. Ceaiul verde este un foarte bun detoxifiant.Sa nu uiti sa mananci totdeauna alimente bogate in proteine si nu uita de mesele principale, altfel s-ar putea sa nu slabesti sanatos si sa dai jos si din masa musculara.Si inca ceva, un fruct pe zi face minuni! te vitaminizeaza si iti da un plus de energie. Sportul de 2-3 ori pe saptamana iarasi ti-ar fi de mare folos. Sper ca te-am ajutat happy Bafta!