| Daria809 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați cu o problemă. Eu acum câteva zile mi-am pus niște cercei cu ac în ureche si aveau niște flori mov. Florile au căzut si a rămas doar cercelul rotund si acul. La urechea dreapta cercelul a intrat cu totul inauntru si pe partea din spate a urechii iese acul afara. E blocat acolo și am încercat și cu spirt și cu penseta și cu împinsul... Nu merge nimic! Acum nu pot să ajung la doctor si nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa mi se scoată cu penseta sau altceva pentru ca ma doare extrem de tare! Pot face ceva în privința asta? Dau funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alicezzz a răspuns:

Daca mergi la urgente, nu o sa te doara pentru ca vor folosi silina sau ce trebuie ca tu sa nu simti durea.
Am facut si eu gresela asta acu 15 ani de a imi face singura o gaura in ureche iar finalul s-a lasat cu infectie si mers la doctor. Cel mai ok este pe viitor sa mergi la salon, nu durere, nu infectie!
Bafta si mergi la urgente cat mai rapid!

3 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Pana te duci sa ti-l scoata sau da-ti cu un unguent numit Fluocinolon.

| Ivanov27 a răspuns:

Hei, cel mai indicat ar fi sa mergi la doctor, si eu am patit ceva de genu cand eram mic si mi-am pus singur cercei, dar daca nu poti ajunge la doctor poti sa cumperi de la farmacie un dezifenctant(betadina) si un spray calmant pentru durere, si poti incerca din nou.