| AL_ID_2000 a întrebat:

Heyy, peste 2 zile am cross si trebuie sa alerg 5 4 km, ce pot face ca sa am o conditie fizica mai buna(azi am alergat 1 km in 10 minute)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

In timp ce alergi, un picior se odihneste altul alearga. Dupa care schimbi. Te uiti la trei patru metri in fata. Respira rar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut nimic. Condiția fizica nu se face în 2 zile.

| aXy99 a răspuns:

Nu ai sanse sa castigi, alearga cat poti, nu te forta prea tare pentru ca vei obosi la jumatatea drumului, sunt sigur ca majoritatea nu vor putea alerga in continuu 5 km.

| alex495 a răspuns:

Ai o conditie de rahat. Eu am alergat in liceu un km in 3 min 45 de sec fara suparare. Probabil media ar fi de 6 7 min daca ar fi sa alerg mai mult, proba era de un km, am bagat mult sprint nu neg. La tine cu 2 zile inainte sfatu meu e sa nu te obosesti, nu poti ingrasa porcul in ajun. Trebuia sa bagi reprize de sprint cand alergai kilometrii astia si acum aveai viteza medie mai mare si scoteai mai putin. Si nu te indopa cu mancare maine sa ti se faca rau la cursa. Fa ti incalzirea zilnica si alearga tot asa pana intr-un km sa nu obosesti prea mult

| wpetterssone a răspuns:

Un km în 10 minute înseamnă mers, viteza fiind de 6km/h. Alergare înseamnă cel puțin 10 km/h, deși 10 km/h este pentru mine un mers în pas alergător.
Nu te poți antrena într-un timp atât de scurt. La fel cum pentru un examen: dacă înveți doar în proximitatea examenului, nu vei dobândi informație pentru un timp îndelungat sau nu vei reuși să reții toată informații. Așa cum pentru un examen, pentru a te antrena înveți zi de zi, așa este și un antrenamentul fizic. Nu sunt suficiente trei zile pentru a alerga cu 15 km/h, poate doar dacă alergi la vale, dacă tu acum alergi cu 6 km/h.

| Ionut231312 a răspuns:

Cand alergi respira pe nas si expira pe gura(asta ne spunea profu' de sport), si in rest nu ai ce face... conditia se face alergand.

| jorjet68 a răspuns:

Respiratia e foarte importanta