| TooCloseToTheEdge a întrebat:

Alergatul ajuta la slabit, sau doar la tonifierea muschilor? M-am apucat de cateva zile, si problema e ca obosesc foarte repede. Adica dupa 2 minute de alergat, trebuie sa fac o pauza, si atunci merg mai repede. Chestia e ca sunt perseverenta, si alerg/merg cam o ora per total. Vreun sfat cum sa pot sa alerg mai mult de 2-3 minute odata?

Răspuns Câştigător
| DimLight a răspuns:

Incepe cu jogging pentru ca n-ai facut miscare de mult timp muschii sunt atrofiati si tu nu ai rezistenta, acum depinde si ce fel alergi tu poate deja e un fel de jogging poate fugi repede, nu stiu.
ia-ti un ceas eventual sa verifici bataile inimii, daca trec de 160 incetineste ritmul

| TooCloseToTheEdge explică (pentru DimLight):

Da, e cam jogging. Adica fug repede 2 minute, dupa care incetinesc 1 minut, si tot asa. Si cand chiar nu mai pot, ma opresc pana mi se incetineste pulsul, si o iau de la inceput.

| DimLight a răspuns (pentru TooCloseToTheEdge):

Pai e ok ce faci, acum depinde si dieta

5 răspunsuri:
| Fuchii a răspuns:

Ajută la slăbit. Când alergi faci rezistență iar atunci când simți că nu mai poți continuă!

| kaloma a răspuns:

Ajuta la amandoua.o sa capeti rezistenta in timp.

| Madalinxddd a răspuns:

Ajuta la amandoua.
Tu obosesti pentru ca nu ai rezistenta. Atunci cand fugi trebuie sa tragi aer tare in piept si sa-l elimini prin gura pe tot parcursul alergatului.