| Unity a întrebat:

Hi...am o problema cu gingia.Nu stiu cand dar o bucata de gingie (colt, carne)s-a rupt.Azi dimineata s-a umflat si bucata aia s-a desprins.O pot rupe sau sa o las acolo.Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stillhartu a răspuns:

Dureroasa treaba. Eu propun sa nu o rupi desi probabil este deranjant insa daca o rupi, s-ar putea sa cauzezi o rana mult mai mare. La un moment dar va cadea singura asa ca nu iti baga tu manutele acolo.

1 răspuns:
| ѕмιℓєє a răspuns:

Am avut problema, la o măsea, în timp, dacă nu mergi la stomatolog şi eşti fricos, o să se rupă de la sine, mai ales dacă la măseaua aceea ai carie, mergi la stomatolog fără frică, chiar dacă iţi va tăia el bucata aceea, macar o va face steril, dacă ai carie la măseaua de unde ai probleme cu gingia, mie mi-a scos o măsea, nu am simţit nimic!