Întrebare recomandată | Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

Domnilor si domnisoarelor, ma supara o nenorocita de masea de minte si mai rau de atat nu pot inchide gura, adica nu pot apropia dintii de sus cu aia de jos din cauza ca mi s-a umflat o bucata de carne si cand apropii dintii calc pe ea si ma doare rau de tot...am sa ma duc zilele astea la dentist, cand iau salariul, dar pana atunci mai sunt 3 sau 4 zile si nu stiu ce sa fac sa nu ma mai doara sau sa se retraga bucata aia de gingie sau carne.ce o fii, nu stiu, doar asa o pot descrie.Pariez ca mai exista persoane care li s-a intamplat asa ceva si de aia intreb, poate are cineva vreun leac!? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nici o sansa! Nu mai manca pe partea aia de gura!
Asa am patit si eu si dentistul a zis ca trebuie sa astept pana maseaua creste definitiv, ca atunci nu o sa mai musc de "carne".
Altceva ce ar putea sa-ti faca? Sa-ti taie gingia in exces? Nu cred!
Eruptiile maselelor de minte sunt foarte dureroase,si pentru ca suntem cat de cat mai mari si ne dam seama de unde vine durerea.
Dar si la copii mici, cand le cresc dintii este aceiasi durere.Doar ca ei plang doar.

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru Elianna):

Parca azi dimineata cand m-am trezit s-a umflat mai mult, parca...asa mi se pare, dar in oglinda cand ma uit, nu vad nici o diferenta! Ce sa zic, mai stau vreo 2-3 zile maxim,si ma duc la doctor,am si vb cu dentistul meu si mi-a zis ca trebuie sa taie "carnea" aia sau bucata aia de gingie ca sa ii dea voie maselei sa iasa cum trebuie si fara dureri! Maseaua asta a mea,a inceput sa creasca de ceva vreme, luni de zile chiar, si acum ca si atunci, se vede jumatate de gingie, si anume ea e iesita 90% dar e acoperita de gingie! Sa fie a naibii, ca nu o mai sufar! Multumesc de raspuns!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ia calmante si atata tot. Du-te cat mai curand la stomatolog pentru radiografie si consult.

Răspuns utilizator avertizat