| TheGrooveStreet a întrebat:

Nu sunt sigur daca am pojar dar am aceste simptome: nas infundat, dureri in gat, mi-au aparut in jur de 5-6 pete rosii pe maini si spate ( nu sunt sigur daca sunt muscaturi de insecte), dureri de cap. Oare am pojar? sau e doar o mica gripa iar bubitele sunt doar niste muscaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Semnul specific pojarului este catarul oculo -nazal(pari''racit'', febraf.mare,secretii nazale, ochii lacrimeaza, te supara lumina)Daca fundul gatului este rosu aprins cu mici puncte hemoragice poate sa fie pojar.Eruptia este tipica:fata, trunchi, membre-pete rosi cu forma neregulata.Pentru confirmarea diagnosticului du-te la medicul de famile.

| 23partyboy a răspuns:

Semnele si simptomele unei banale raceli plus aparitia eruptiilor iti pot indica daca ai o boala contagioasa in cazul tau daca esti intr o faza incipienta poti sa ai doar cateva eruptii cutanate dar maine sau poimaine se pot inmulti, in rubeola ai aceleasi simptome care le ai zis si tu plus dureri articulare greata uneori prezenta adenopatiei(ganglioni mariti)febra, stare generala alterata, uita te si pe abdomen, pe gat si celelalte membre sa vezi daca nu mai ai si alte eruptii, dupa cum am inteles din intrebare as spune ca ai rubeola doar ca esti la inceput, cat timp a trecut de cand ai vazut aparitia primelor pete?

| OrdinaryGirld a răspuns:

Nu cred ca este pojar pentru. ca cand ai pojar bubitele iti apar instantaneu pe tot corpu si faci imediat febra. Cel mai probabil acele bubite sunt de la mancarehappy

| Mikasa a răspuns:

Nu stiu sigur dar ar fi bine sa fie o coincidenta sa ai o raceala si alergie la ceva in acelasi timp.Mai asteapta si vezi ce se intampla, daca nu du-te la doctor.

| Mihai212 a răspuns:

Cel mai bine in cazul tau este sa consulti medicul. El iti va explica cel mai bine ce ti se intampla