| minteuandedouaori a întrebat:

Am niste pete rosi pe fata si spate si putin pe piept oare ar fi rubeola sau pojar? si cam in cat timp dispare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Poate fi o alergie. Cel mai bine ar fi să mergi la medic. El îţi va spune sigur cu ce te confrunţi şi îţi va da tratamentul potrivit.

| MeGustaaaaa a răspuns:

Ai varicela...Trece in 2 saptamani! Uite ce trebuie sa faci:
-cumpara-ti crema mentolata si in fiecare seara date cu ea pe fiecare bubita
-cumpara-ti pudra mentolata si seara date cu ea
-nu fa baie!
-nu te scarpina!
-nu iesi afara!
Funda? Si insanatosire grabnica!

| blackcat99 a răspuns:

Depinde. daca bubitele sunt mari si roz s-ar putea sa fie intoxicatie, si nu dispare pana nu te duci la medic sa iti dea medicamentele necesare, daca sunt mici si rosii e pojar sau rubeola. intoxicatia dispare intr-o saptamana iar celelealte 2 saptamani jumate (cam asa)

| Jameson a răspuns:

Cred ca este mai degraba o alergie alimentara.

| loryi98 a răspuns:

S-ar putea sa fie oricare dintre ele,sau chiar altceva,mai bine du-te la un doctor, eu doar stiu sa iti spun ca majoritetea bolilor de piele cum ar vi rubeola, varicela sau pojarul poate dura o saptamana sau ceva mai mult...

| SweetFruits a răspuns:

Salut!
Se pare ca ai "Varsat de Vant"!
Am avut si eu si stiu ca te mananca dar sa nu te scarpini! Pdata ce le-ai rupt bubitele (se rup f usor) o sa ramana semnul TOATA VIATA!(boala nu tine mai mult de 3 saptamani)
Succes!