| CeVorbestiMa a întrebat:

Ieri dimineață m-a înțepat o albină pe talpa piciorului, până de seara mi se umflase.Azi dimineață toată talpa era umflată iar acum văd ca începe să mi se umfle încet încet și gamba,mi-am pus compresă pe talpa și aștept să văd ce se întâmplă.,am înțeles ca la două zile după ce am fost înțepat trece, e adevărat? ce aș mai putea sa-i fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Dupa ce te musca o albina este normal sa ti-se umfle zona unde te-a muscat.Recomandat este sa mergi la medic sa iti faca de urgenta hemisuccinat de sodiu pentru a nu face soc anafilactic(la majoritatea cazurilor de intepaturi de albine apare acest soc anafilactic care se manifesta prin lipsa de aer care duce pana la sufocare).De asemenea este bine sa aplici in zona umflata o alifie antiinflamatorie.

| Zdog a răspuns:

Asteapta sa se dezumfle, pe mine m-a intepat o albina si s-a dezumflat in 4 zile

| CeVorbestiMa explică (pentru Zdog):

Dar totuși, sunt alergic? sau pur și simplu e normal să se umfle?

| CeVorbestiMa explică (pentru Zdog):

Am uitat să precizez ca am avut norocul de a fii înțepat chiar intr-o vena

| Zdog a răspuns (pentru CeVorbestiMa):

Mai bine du-te la spital, eu cand eram mic m-a intepat una tot in vena si am facut alergie.