| Kindly a întrebat:

Ieri toata ziua m-a durut maseaua ( proabil de la frig, am crezut eu ) dar azi noapte s-a umflat de numa si toata noaptea nu am dormit de durere desi am luat de toate medicamentele pentru masea. Acum fata imi este cat un grapefruit in partea dreapta. vreau sa dispara umflatura pana maine! Va rog sa ma ajutatu sa-mi spuneti cum sa scap de umflatura! (p. s nu ma luati cu medicamentatie ca deja am luatd e toate medicamentele ) Spuneti-mi mai bine ceva fruct sau ceva care sa ma ajute sa scao de umfklatura si nu imi ziceti de medic dentist ca nu are ce sa-mi faca atata timp cat imi e umflata fata! Ms! dau funda la cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Pai...fara antibiotic nu o sa se desumfle niciodata, sau daca o sa se desumfle, tot puroiul va urca spre cap, si nu e tocmai ok.
Pentru dureri (s-ar putea sa te ajute si cu umflatura) incearca niste gargara la masea cu un alcool puternic. Si mai stiu de la mama ca atunci cand avea o umflatura pe fata isi punea 2-3 foi de ceapa si se dezumfla.
Mai mult nu stiu sa-ti spun... Am patit-o si eu si am stat umflata vreo 3 zile. Dar am luat antibiotic la 6 ore si s-a desumflat pana la urma, iar dupa 2 saptamani am fost la dentist si mi-a tratat-o.
Tu faci cum vrei! Numai bine!

| axeldavid a răspuns:

Antibiotice si mai pti aprinde o tigara si sa o bagi in ureche scoate curentul afara si se dezumfla mai repede

| angel09 a răspuns:

Daca nu iti trece de la sine chiar ar trebui sa mergi la un dentist... poate e vorba de o infectie.preferi sfaturi de genul:mananca mere,pere,struguri dar care sa nu aiba efect sau sa auzi sfaturile unui,, dentolog"care cu siguranta stie ce a cauzat umflarea maselei. poate vei manca,, mere" si iti trece dar peste cv timp te trezesti cu aceeasii problema sau poate fi mai grav...nu trata bolile dupa ureche.aaa si e posibil ca unul din medicamentele folosite sa fi cauzat umfatura.Bafta!

| Justanairhead a răspuns:

Nu stiu daca ai luat amoxacilina happy e si pentru infectie si pentru luarea temperaturiiwinking daca vrei sa-ti treaca trebuie sa te duci la un stomatolog sa-ti dea o reteta si sa se uite urgent pentru ca dintr'o umflatura o dai in altele mai grave. dar pana atunci ca sa ti se mai duca din umflatura happy tine comprese reci cu gheata pe falca ca sa-ti ia din temperatura si bea multe ceaiuri happy

| fly88 a răspuns:

Buna.Ca sa se desumfle fata poti folosi comprese cu apa rece, dar tot nu scapi de dentist.Chiar daca e umflata maseaua trebuie sa mergi la dentist pentru ca e posibil sa nu fi luat antibioticul potrivit.Iar o alta problema(asta o spun din proprie experiente), e posibil sa ai o punga de puroi la masea, iar doctorul stomatolog va face o mica incizie sa-i dea drumu.Bafta.