| 1Chris1 a întrebat:

Acum o saptamana m-a durut maseaua foarte tare si mi s-a umflat toata partea dreapta, de parca as fi luat bataie, imediat am fost la stomatolog si mi-a facut un drenaj sau cum se numeste cu acele alea in masea si spray si mi-a luat 30 de lei pentru 5 minute. E mult? A ramas sa iau amoxicilina timp de o saptamana si sa revin cu o radiografie sa o scot.

Trebuia sa ma duc azi, dar n-am mai ajuns si dupa ce am mancat am vazut ca mi-a iesit langa maseaua stricata o umflatura, ca o basica, nu ma doare, dar cred ca este ceva puroi.

Maine dupa ce termin orele ma duc la dentist, dar oare mi-o poate scoate chiar daca am umflatura aia? Si cat m-ar costa extractia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba medicul daca nu se poate trata. Daca ti-o extrage mai costa si aia 50 lei. Daca te trateaza va costa mai mult dar este posibil s-o salvezi pentru o perioada lunga de timp.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este mult!
Eu am plătit 80 lei pentru acelaşi lucru sad
Mda, într-adevăr, eu locuiesc în Cluj-Napoca şi aici sunt mai mari tarifele...

Dacă există infecţie/abces la acea măsea, cel mai probabil, NU o să-ţi facă extracţia ( NU este recomandat )!
Probabil îţi face alt drenaj şi mai faci tratament cu antibiotic încă vreo 5-7 zile...

Preţul unei extracţii poate ajunge la 100 lei sad

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

O masea se extrage numai daca aceasta este singura solutie: de obicei se trateaza, se curata si se plombeaza. Nu poti scapa fara min 3oo lei, este si in functie de locatie si materialele folosite.

| PeFuga a răspuns:

Daca era de extras iti spunea de atunci ca asta e solutia. Prin urmare va continua tratamentul. Nu este mult acel 30 de lei pentru pansamentul pe care ti l-a pus. Acum, preturile difera de la cabinet la cabinet. Daca iti trebuie tratament pe canat poate sa coste in jur de 100-150 lei, plomba poate costa intre 60 si 150 de lei (depinde de dimensiuni si de preturile practicate de cabinet), iar daca e prea mare caria si trebuie si un pivot, mai costa si acela cateva sute de lei. Intreaba medicul maine ce ar mai avea de lucru la tine si cam in cate sedinte si cu cati bani se rezolva. Asta ca sa fii pregatit.

| stareu a răspuns:

Pai o masea se extrage doar daca ai scos candva nervul, si s-a plombat maseaua iar in timp ai facut infectie la ea, sau te-a durut. Ceva de genul asta.Dar e pacat sa ajungi la extractie si e si foarte dureros!

| ionutaurel a răspuns:

Iti recomand sa o tratezi, nu sa o scoti, chiar daca e mai scump.