| nVidiaGeforceGT a întrebat:

Imi da si mie cineva o reteta buna pentru gogosi pufoase si sanatoasewinking

Merciwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

500 gr faina
25gr drojdie
150 ml lapte cald
70 gr zahar
2oua
15 gr rom
39 gr ulei
sare
vanilie
coaja rasa de lamaie
Preparare:

Jumatate din cantitatea de lapte se amesteca cu drojdia, si cateva linguri de faina.Se lasa la crescut o jumatate de ora.
Restul de lapte impreuna cu zaharul ouale,romul, uleiul, sarea, vanilia si coaja de lamaie se pun intr-o craticioara pe foc, se incalzeste,
apoi se pune si drojdia crescuta, apoi se pune faina trepetat, se face un aluat
framantandu-se pana nu se mai lipeste.
Se mai pune un pic de ulei si se mai framanta ca pe cozonac.
Se lasa la crescut o ora la cald, acoperit vasul cu un prosop.
Se intinde o foaie de 1 cm, se taie gogosile cu un pahar,
se mai lasa un pic la crescut asa taiate
apoi se coc in uleiul incins.
Se pudreaza cu zahar pudra in care s-a pus zahar vanilat. Dupa ce le faci sa ma chemi si pe mine.

| TheDarkQeen13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fain...ce sa zic, chiar esti bucatar (imi faci si mie cateva si imi trimiti la pachet) happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDarkQeen13):

Se racesc pana ajung la tine. Putem sa le facem impreuna daca doresti

| TheDarkQeen13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sigur, dar am zis la pachet nu sa vi tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDarkQeen13):

Lasa-mi adresa in mesaj si trimit prin Fan Curier. Le primesti a doua zi.

| TheDarkQeen13 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing ok, hai ca poate deranjam.(vb prin e-mail)

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDarkQeen13):

Eu zic asa... nu deranjam pe nimeni. Da-mi adresa... ca acum le trimit

| TheDarkQeen13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar stai... ca eu am glumit tu credeai sa vb serios. Cum ai zis si tu lasa ca le facem impreuna (ca sa iese mai bune), nu e nici o graba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheDarkQeen13):

Pai... asa mai zic si eu. Abia astept.

14 răspunsuri:
| Cleona a răspuns:

Buna seara! :)

Uite aici un site cu 7 retete de gogosi pufoase:

http://www.desprecopii.com/info-id-10722-nm-7-retete-de-gogosi-pufoase.htm

Am incercat retele de astfel de gogosi pufoase,insa nu mi-au prea iesit.
Cred ca daca respecti retetele or sa-ti iasa. Mie nu mi-au iesit pentru ca sunt un bucatar foarte slab. :))

Nu stiu ce sa spun despre "sanatoase", nu ca gogosile ar contine emulgatori, E-uri, coloranti, conservanti sau cine stie ce mai e pus in alimentele din comert.
Daca vrei poti sa adaugi la el gem in loc de Finetti sau altele.;)

Succes la gatit si o seara placuta! :)