| IgoToHellForThis a întrebat:

Imi e rusine sa o spun aici...dar ma tai pe maini des si am motivele mele... stiu ca nu e bine dar nu ma pot abtine.Ieri m-am enervat foarte tare si mi-am facut 14 sau 15 taieturi cu lama destul de adanci pe mana stanga.Si astazi mi-am dat seama ca lama era ruginita straight face si taieturile sunt inflamate si ma cam dor pot patii ceva? si cum sa le ascund? funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FoorMusiic a răspuns:

Daca ti-e rusine sa te duci la doctor Nu o face.Mai bine nu le spune parintilor. Paii: iei o bucatica de vata si o inmoi in spirt cei drept o sa te doara dar o sa iti treaca apoi dupa ce te stergi tot iei o bacatica de spirt si te panseszi pe taieturi (app stiu asa pentru ca mama mea ete asistenta medicala) Funda? happy

83 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la urgenta sa te dezinffecteze si sa te panseze si maine du-te la un psihiatru neaparat. Nu exista decat un singur motiv pentru a te automutila: boala psihica, iar sfarsitul acestui obicei este invariabil moartea (te vei automutila mortal). Du-te la psihiatru si trateaza-te inainte sa fie prea tarziu.

| IgoToHellForThis explică (pentru Brigaela):

Am fost la psihiatru si nu m'a ajutat cu nimic...si m-am simtit foarte ciudat din cauza asta m-am simtit cu adevarat nebuna.Cand mergi la psihiatru te simti intr'o situatie critica si crezi ca e ultimul om care te poate ajuta.Si nu a mers nu mai vreau sa aud de psihiatru -_-

| Brigaela a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

La psihiatru trebuie sa te duci ani de zile, sa stai mai multa vreme internata sub supravegehre si tratament. Fii sigura ca nu veoi obtine imbunatatiri in 2-3 luni de tratament, ci dupa mult mai mult timp. Trebuie sa ai rabdare si sa nu te astepti la minuni, sa iti doresti sa te vindeci si sa lupti din toate puterile, in fiecare clipa.
Nu esti nebuna, esti bolnava psihic, esti intr-o stare absolut critica si nimeni nu te poate ajuta in afar de medic. Practic in prima clipa in care te-ai automutilat ti-ai incalcat cel mai profund ssi puternic instinct uman, cel a conservarii individului, ceea ce inseamna o suferinta psihica extrema, cea mai grava posibil. Poti considera fara nici o exagerare ca esti cu un picior in groapa si faptul ca nu accepti sa mergi la psihiatru arata cat de grav bolnava esti. Sa stii ca exista un prag al bolii psihice pe care daca il depasesti, nici macar psihiatrul nu te mai poate ajuta sa te intorci la sanatate. Nu stiu daca l-ai trecut deja, sper ca nu, dar esti foarte foarte aproape. Trezeste-te si ia masuri daca iti doresti sa ai vreun viitor, este poate ultima clipa cand mai poti face ceva pentru viata ta.

| IgoToHellForThis explică (pentru Brigaela):

Dar de unde stii tu toate astea? Doar de la o simpla intrebare pe un site.Nu ma cunosti si nu imi sti psihologia.Deci nu cred ca poti fii asa de convingatoare

| Brigaela a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Stiu toate astea fiindca sunt medic. Nu psihiatru, dar am suficiente cunostinte teoretice si practice ca sa pot sustine lucrurile astea. Sunt convingatoare pentru orice persoana care vrea sa fie ajutata si inca se mai gaseste intr-un punct in care poate fi ajutata. Daca nu te-am convins, imi pare rau, dar asta inseamna inca o confirmare a spuselor mele. As vrea sa te ajut cumva, fiindca e pacat sa te pierzi asa, dar din pacate unii bolnavi nu mai pot fi ajutati de nimeni.

| IgoToHellForThis explică (pentru Brigaela):

Nu m-am nascut asa.Dar lumea in care traiesc m'a facut cum sunt.

| Brigaela a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Nu, nu te-ai nascut asa. Si nici lumea nu este principala vinovata. La un moment dat, ti-ai gasit acest ascunzis fiindca nu ai avut curajul sa infrunti lumea asa cum o fac ceilalti. E doar o slabiciune de-a ta cu care n-ai avut puterea sa lupti cand se putea si care acum te-a coplesit si te-a facut sclavul ei. Ai putea lupta sa-ti castigi libertatea, dar nu singura fiindca este evident ca e prea tarziu pentru fortele tale. Sau poti ramane sclav pana la sfarsit. Nu sunt ferm convinsa daca mai ai discernamantul de a alege. Dar probabil imi vei arata in urmatorul raspuns.

| IgoToHellForThis explică (pentru Brigaela):

Ce tot spui tu acolo? sunt cat se poate de realista care ceilalti? Toate persoanele pe care le cunosc au o viata perfecta si se lamenteaza la orice porcarie.Si atunci cine e principala vinovata? Eu.Da normal eu sunt mereu invinovatita.Ce slabiciune de-a mea? Am luptat pana acum si sincer m-am saturat.Acum vad lumea cum am refuzat sa o vad mereu exact asa cum e.Si dupa cate am patit umai am nimic de castigat sau de pierdut.Si nimic si nimeni nu ma poate intoarce la,, normal'' de fapt atunci cand facem lucruri considerate de altii anormale acelea sunt normale pentru ca ne'am dorit dintodeauna sa le facem.,, normalitatea'' e un pretext pe care il folosim sa ascundem ce e real.Adica ce suntem noi cu adevarat.

| Brigaela a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Mi se rupe realmente sufletul cand vad cat de mult ti-a afectat boala gandirea. Imi pare rau, eu chiar nu am cum sa te ajut, este peste puterile mele.

| IgoToHellForThis explică (pentru Brigaela):

rolling on the floor ce boala? Unii gandesc altfel si vad lucrurile altfel nu inseamna ca sunt bolnavi.Si sunt foarte putini care percep lumea asa.Iar ceilalti sunt prea slabi ca sa recunoasca.Noi traim limitati de reguli pe care noi ni le impunem si sunt cam asemanatoare chiar identice pot spune.Dar altii au puterea sa treaca peste ele.Si sincer din tot ce am spus acum nu reiese ca sunt bolnava sau nebuna.Sincer cuvintele mele au sens.Si ale tale au sens foarte normal si pus la punct.Dar tot ce mi'ai spus tu acum a fost spus de multe persoane deci e cam la fel...dar ce am spus eu e diferit.

| doctorandus a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Psihiatrul iti vrea binele, ai incredere in medici, ca sunt platiti sa te ajute, nu sa-ti faca rau. Nu e rusine sa fii bolnava psihic, rusine e sa fii bolnava psihic si sa nu te tratezi.

| Roxett a răspuns:

Dupa cum au sugerat si ceilalti spirtul ...ca sa se vindece mai repede incearca tinctura de propolis(e naturist o iei de la plafar asa ca nu ai nevoie de nici un medic sa ti-o recomande)
Succes!

| DanDannn a răspuns:

S-a infectat... Du-te la doctor si fa-ti un antitetANUS.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de un doctor sa iti dezinfecteze ranile sa sa iti faca un antitetanos si un psihiatru ca e clar ca ai probleme grave cu capul. sau poti sa ascunzi ranile pana se infecteaza. pe urma ia de ales intre septicemie si sa iti taie mana.

| thegatekeeper a răspuns:

Dezinfecteaza taieturile cu putin spirt, apoi foloseste un unguent antibiotic, cum ar fi Tetraciclina, apoi acopera locurile respective cu un bandaj. Schimba-le o data pe zi si repeta totul. Daca observi ca nu se amelioreaza in 2-3 zile, mergi la medic, pentru ca este posibil sa se infecteze.
Gaseste-ti alt mod in care sa iti versi nervii atunci cand esti intr-o situatie asemanatoare, in loc sa iti faci rau tie insati, pentru ca nu se merita si nu are niciun rost, nu rezolvi nimic. Probabil ca ai tendinta sa exagerezi si sa vezi ceea ce ti se intampla intr-un mod mult prea dramatic. Incearca sa fii realista si sa nu iti mai faci griji si sa te enervezi in legatura cu lucruri care nu merita sau in legatura cu care nu se poate face nimic.

| DarkBlood32 a răspuns:

Mama dar cate raspunsuri. laughing
Scuze ca-ti raspund asa tarziu, trebuia sa te duci la un doctor sa te dezinfecteze. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

LauraisFuckingLaura eu zic ca esti posedata asa ca meri in iad rolling on the floor

| IgoToHellForThis explică (pentru anonim_4396):

Poate sunt ateu si nu cred in iad straight face si pana sa spui asta invata si tu sa dai reply rolling on the floor

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Mama ce scandal s-a pornit.
Eu zic sa te duci la doctor, dar inainte dezinfecteaza taieturile cu spirt, va ustura dar asta e...
Mergi apoi la doctor, va fi greu sa explici cum te-ai ales cu acele taieturi.
Si altadata nu mai fa asa, nu merita sa faci asta din nu stiu ce motiv; calmeaza-te in alt mod, asculta muzica, plimba-te putin, orice altceva, dar nu iti fa rau singura.

| xBya a răspuns:

Asa mami, da`i inainte! Cat mai adanc, pana la os daca se poate!

| piTiCcu a răspuns:

Daca ai probleme, crezi ca le rezolvi cand te tai pe maini?
Gandeste-te la sanatatea ta, si a celor din jurul tau, du-te la un doctor.

| alexandra2859 a răspuns:

Si eu am inceput sa ma tai in mai si eu am 13 ani si eu am exact aceleas probleme care ai zis tu ca ai dar eu mie imi PLACE adica imi place sangele, gustul...nu o fac din cauza problemelor si pentru ca imi place.am fost norocoasa ca eu o faceam numai la scoala si cum am inceput in mai s-a terminat repede scoala si nu mi-am facut multe zgarieturibig grin oricum nu esti singura, incearca sa treci peste problema asta sau fa-ti zgarieturi dar nu asa adanci fa-ti mai mici ca sa treaca repede si sa nu lase cicatricehappyasculta te rog sfaturile mele.atheism for ever!

| คlєxヅ a răspuns:

Du-te la doctor inainte sa se infecteze,daca se infecteaza poti sa mori,deoarece rugina se raspandeste de la taieturi prin corp si esti mort/moarta. Si incearca sa faci alt ceva cand te enervezi,de exemplu sa stai cu telefonul ascultand muzica cu castile in urechi,sa joci ceva cu prietenii,sa suni un prieten,sa vorbesti pe mess,iesi pe afara si respira o gura de aer proaspat,fa niste sport,citeste bancuri,iesi cu prietenii, dar incearca sa te abtii cat poti tu de tare,daca nu te poti abtine gandeste-te ca esti un/o obsedat(a) care se taie pe maini degeaba si ca nu foloseste la nimic. Sa te duci la doctor,si iti pune spirt sau dezifectant si te panseaza,dar nu te mai taia ca doar asta fac prostii, aveam un prieten care se taia pe mana, chiar daca nu era emo, si odata i-a venit sa se taie pana pe gat si a murit, adica i-a tasnit sangele pe gat. :SS Ai grija, daca te enervezi nu te taia pentru ca nu rezolvi nimic.

| IgoToHellForThis explică (pentru คlєxヅ):

Daca sunt sechestrata intr'o camera nu am voie sa ies afara nu am prieteni si zilnic am scandal in casa ce pot face straight face?

| คlєxヅ a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Asculti muzica.

| KaterinkaBoy a răspuns:

WTf copile!
1.Du-te la doctor urgent.
2.Du-te la psiholog/psihiatru/consisilier sau ceva de genu asta la fel de urgent.
3. Daca te tai pe maini nu rezolvi nimic "geniule". Pentru bine tau inceteaza cu activitatea asta sadico-masochista.

| IgoToHellForThis explică (pentru KaterinkaBoy):

Da multumesc,, katerinkaboy'' pentru raspuns nu a mai fost dat de vreo 30 de persoane inainte e complet diferit straight face

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Scuze dar nu am timp sa citesc ce au scris ceilalti.Nu ma intelege gresit, nu sunt insensibil si chiar imi pare rau ca ai ajuns in situatia asta.Nu am vrus sa para dur insa pe bune, autoranirea nu este o solutie.Chiar nu stiu ce sa-ti spun...pur si simplu inceteaza sa te tai si nu lasa soarta sa te doboare.

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Du-te la doctor urgent!

| IgoToHellForThis explică:

Lalalalala eram sigura ca se va crea un scandal.Si nici macar nu am pus o intrebare sa fac caterinca gen,, pot ramane gravida?'' si am spus adica am sugerat de la inceput ca imi este rusine si am motivele mele adica e PRIVAT si nu vreau sa spun ce mi se intampla.Am intrebat doar ce se poate intampla si le multumesc celor care au postat raspunuri cat de cat serioase.straight face

| IgoToHellForThis explică:

Nici macar nu sti ce e ala tetanus straight face

| junkyx a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Ii o boala pe care o faci mai exact o infectie de la rugina si da poti sa mori
laughing

| IonelaMV a răspuns:

Preocupati timpul cu altceva si nu te mai taia, nu are rost...gandestete la altceva....pana nu devine o obsesie

| CezarAjutorul a răspuns:

Impusca-te sa nu mai ai obsesia asta... SAAAAAAAAAAAAAU, te poti duce la un doctor sa vezi care e problema, si la un psiholog! Cu placere

| IgoToHellForThis explică (pentru CezarAjutorul):

Mda... straight face. Intrebarea mea a fost daca patesc ceva de la rugina.Si tu imi spui sa ma impusc? Mai bine te'as impusca pe tine on nefolositor.

| traxter a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Tu esti om nefolositor ca nu ajuti cu nimic planeta si Romania.Din cauza ta ajungem sa fim ce suntem.EMO-ule.Du-te la medic, mai stai si mai intrebi pe TPU...

| IgoToHellForThis explică (pentru traxter):

rolling on the floor) marsh.De ce as vrea sa ajuta Romania si daca as face'o nu ar fi indeajuns.E problema mea ce sunt pot sa fiu orice nu mai traim in comunism. Exista persoane care nu sunt emo si se taie.Pe TPU poti intreba orice si am ales si categoria buna.Asa ca nu iti mai pierde timpul cu raspunsuri din astea de rasist incult straight face

| traxter a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Daca eu is incult tu esti un ***********************************************

| IgoToHellForThis explică (pentru traxter):

Ai pus *** pentru ca te'am lasat fara cuvinte.:]

| traxter a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Mda...
Tu cati ani ai? SI esti baiat sau fata?

| IgoToHellForThis explică (pentru traxter):

Laura si am 13 -_-
tu>?

| traxter a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

La varsta asta cu Lama nici nu ma mira. Fetito, ti-ai luat lumea in cap.DU-te la psihiatru.

| IgoToHellForThis explică (pentru traxter):

Nici pe mine nu ma mira...ca esti inca virgin
Ce acum ma intrebi cati ani am?rolling on the floor vrei sa fi pedofil sau ce?!

| traxter a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Am vrut sa vad cu cine am de a face, cu un copil de 13 ani care si-a luat lumea in cap si se taie cu lama fiindca se crede smecher.

| IgoToHellForThis explică (pentru traxter):

Hmmm.Cand am spus ca ma cred,, smecher'' dupa cum vorbesti tu aduci la un copil de vreo 10 ani.Si sa te tai cu lama nu cred ca are vreo legatura cu,, ati lua lumea in cap'' dar oricum esti genul ala de incult care se da cult;]

| traxter a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Nu stiu daca iti dai seama dar tu cred ca ai facut o infectie si daca ai 13 ani parintii tai sigur vor afla, asa ca mai bine spune-le.

| Pandicorn123 a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Nu il asculta, pur si simplu unii nu inteleg oamenii de genul asta. Ai nevoie de un doctor ca sa iti rezolve problema cu taieturile. Incearca sa nu te mai tai. stiu ca e cam imposibil dar trebuie sa ai vointa, asculta muzica, fa orice altceva doar. nu te mai rani.

| alexandraplay a răspuns (pentru traxter):

Si crezi ca Romania va fi o tara mai buna cu inca 1000000000 de persoane ca tine asa nepasatoare si retarde? Nu nu cred. Daca te tai nu esti emo

| roland2948 a răspuns:

Aruncate de pe bloc daca tot suferi, doamnelaughing)

| IgoToHellForThis explică (pentru roland2948):

Nu stau la bloc stau la casa.

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns:

Si eu fac asta dar nu conteaza! Dati cu dezinfectant sau cu spirt si ca sa ti le ascunzi poarta bandane sau bratarihappy

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns:

Si eu fac asta mai demult da am descoperit bautura!(si acum sumt beata)Peste taieturi dati cu spirt sau dezinfectant si ca sa ti le acoperi poarta bandane sau bratari! Norochappy

| TobiRami a răspuns:

Si eu ma tai, dar nu din motive depresive... Am 13 ani si sunt pe la "inceputul" chestiilor astora, din vara mai exact.La inceput ma taiam cu cutitul unui briceag, care a ruginit in timp. Ultima data cand m-am taiat am observat ca lama era ruginita, si m-am speriat rau. Dar probabil datorita lucrului pe care il faceam mereu, inainte si dupa ce il foloseam il curatam perfect cu spirt si il stergeam, rana aceea nu s-a infectat. Poti incerca asta, chiar daca nu e lama ruginita mai bine fa-o. Ah, si cum am spus, eu nu ma tai din motive despresive, dar iubesc gustul sangelui si in general sangele. Am mai vazut pe cineva prin comentarii asemanator mie. Eu am si un fel de rutina, astept sa se vindece mai mult ultima rana ca sa o fac pe urmatoarea, dar le fac cat mai decente, ca sa nu fie vazute de apropiati. Ar fi mai bine sa iti faci si tu o limita si sa fi foarte atenta. Dezinfecteaza-ti ranile si instrumentele, este cel mai bine.

| BestHelper a răspuns:

Pai orice taietura sau zgarietura mai la suprafata se umfla asa ca asta nu e o problema doar daca se umpla prea rau.O injectie cu antitetanos ar fi buna insa poti sa rezolvi si cu spirt si apa oxigenata iar in urmatoarele zile poti sa te dau cu betadina. Funda?big grin

| AnkaOfficial1 a răspuns:

Mdeaa.cati ani ai? Ma rog, nu asta conteaza. Frate, nu stiu, mergi si impusca mortii.Adik sa te tai cu lamaa? Pe bune? Daca in anul 2012 oamenii de taie cu lama in 2034 o sa ne fie frica sa mergem pe strada! Chiar daca te doare inmoaie vata in spirt si pune Domnului pe taieturi. Dar ca sa scapi de obsesia asta eu zi sa mergi la psiholog. Adica pe bune acum.

| IgoToHellForThis explică (pentru AnkaOfficial1):

Si ce legatura are taiatul cu 2034.
Ce esti futurist straight face?
Du-te la OTV

| AnkaOfficial1 a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Bhai pedofil fantastic, daca o sa mai injuri mult pe aici s-ar putea sa te denunt. Ti-am dat un sfat dar daca tu esti batuta-n cap jet si freaca menta!

| IgoToHellForThis explică (pentru AnkaOfficial1):

Ce injuraturi stupide gaseste si tu unele mai interesante.Si de aia nu mai pot eu ca imi dai tu report rolling on the floor. Lasoooooo

| Făraş a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Mah injuraturile le iau de pe,, guagal'' laughing

| xmaryyyya a răspuns:

Tu esti emo?

| IgoToHellForThis explică (pentru xmaryyyya):

Hai sa punem si noi intrebari.straight face parca in sectiunea asta se puneau raspunsuri nu intrebari

| Butterfly03 a răspuns:

Buna! si eu am tot 13 ani. Faza e ca:-si eu din cauza ca ma simteam singura fiindca prietenele mele care stateam mereuuu cu ele m-au lasat balta, si mi-au luat si cel mai bun prieten al meu, Andrei sa nu mai vb cu mine.[nu sunt cu dragostea la varsta asta]..si tot ascultam melodii triste pana cand am decis sa ma tai [nu sa ma omor, ca nu sunt genul] ci doar asa pt.ca simti durere si parca te simti altfel dupa ce termini.Dar eu m-am taiat o data cu lama pe mana stanga, si m-a durut dar a 2-a zi m-am dus la antrenamente si a zis si tata sa ma vada cum mai stau cu handbalul.Ei bine, cand am tras la poarta, tati m-a vazut ca aveam pe mana stanga multe zgarieturi [pt.ca sunt stangace, de aia m-a vazut]. Dupa antrenamente m-a intrebat cine sau ce m-a zgariat asa pe mana.Totusi eu i-am spus ca m-am zgariat in gardul viu, cand ma jucam cu mingea.M-a crezut si totusi, am zis ca e periculos sa ma tai cu lama fiindca ma pot vedea oamenii si ma vor credea nebuna.

Asa ca am incercat sa ma las de lama.M-am impacat cu prietenele, dar totusi iar m-am suparat foarte tare dar nu stiu din ce cauza si am zis ca sa nu iau lama:ci compasul sau ciobul happy. acum nu se mai vad chiar asa rau.Adica,ramane cateva zile si dupa aia dispare..si stai linistita,oamenii care nu au facut asta si nu au experienta logic ca, comenteaza aiurea.[fara suparare] ca:,,de la varsta asta sa te tai'' sau ca,, esti nebuna? du-te la psihiatru'' straight face ea e serioasa in asta, cum sunt altii in dragoste, sau in problemele care le au sad nu o judecati ca nu are o viata prea frumoasa.

Si in legatura cu ranile, ar putea sa se infecteze, daca nu le dai atentie din timp fiindca asa sunt si loviturile. Daca nu le tratezi din timp se pot infecta.Deci cum a zis si FoorMusiic ia o bucatica de vata si pune spirt, si chiar daca te doare o sa iti treaca!

Sper sa treci peste! si sa nu mai fie nevoie de lama.Eu nu m-am mai taiat de 6 zile si tot asa vreau. Daca mai ai nevoie de mine spune-mi pe privat! Succes! :*

| abcgame a răspuns:

Eu cred ca esti gay si nu sti cum sa o spui...

| IgoToHellForThis explică (pentru abcgame):

Da stim cu totii ca esti gay si asculti justin gayber nu trebuie sa o spui si in public straight face

| abcgame a răspuns (pentru IgoToHellForThis):

Imi pare rau da nu putem fi impreuna... daca te simti chiar asa singur cauta o banana prin gunoi si bagati-o in cur, cred ca te-ar face sa te simti mai bine

| IgoToHellForThis explică (pentru abcgame):

O_O
Au prins si taranii semnal de la wireless'ul vecinilor. straight face

| shaormaru2000 a răspuns:

Taie-ti venele. o sa ajuti intreaga populatie a planetei.

| FBtrust a răspuns:

Hey! Stiu ca a trecut atata timp de cand ai pus intrebarea.Chiar cautam ceva asemanator cu intrebarea ta.Am vazut multe "sfaturi" ale unor oameni cam... Insa am vazut ca la orice comm rau ori nefolositor ti-ai cunoscut drepturile.
Deci in primul rand, atunci cand vei mai avea taieturi da-ti cu putin spirt, pentru dezinfectie
In al doilea rand, atunci cand cineva iti va tranti in fata un raspuns de genu "Viitorul Romaniei" da-i replica, da unde doare mai tare.Ori ignora.Acea persoana nu te cunoaste, asa ca nu are dreptul sa te ia in batjocura.
Arata mereu ceea ce esti in stare si nu te da batuta.
Stiu da da, plictisitor dar neah... sper sa te incurajeze.
Peace! ◆-◆