| Met1nistuLr0 a întrebat:

Imi poate explica cineva ce inseamna autismul?
am o vaga banuiala ca am un autism si nu stiu ce sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Autismul este o stare patologică manifestată prin ruperea legăturilor psihice cu lumea exterioară și intensa trăire a vieții interioare.
Ai asa ceva?
Cu gramatica vad ca ai probleme.

| Met1nistuLr0 explică (pentru darrio2007):

Ce i e ''gramatica''

| darrio2007 a răspuns (pentru Met1nistuLr0):

E ceva care iti arata cat esti de interesat de limba romana.Asta daca nu esti bolnav.Doamne fereste!

| RareşTPUro a răspuns:

Autismul este o tulburare a creierului care interfera adesea cu abilitatea de a comunica si de a relationa cu cei din jur.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca aveai autism nu ne mai scriai intrebarea

| oprescudorin11 a răspuns:

Autismul in termeni domestici inseamna inabilitatea de a comunica. Precizez ca nu sunt doctor, nu am licenta si dreptul sa fac nici o precizare din cele ce voi face, nu raspund pentru consecinte, deoarece si medicina si toate domeniile sunt autorizate doar pentru anumite categorii, cu interese pur materiale).
Inabilitatea de comunicare, am constatat ca este indusa de societatea contemporana prin mijloace stiintifice. Parerea mea sincera este ca societatea de azi sufera de aceasta boala, in ansamblu.
Cand vezi pe strada doi indragostiti, care, fiecare vorbeste la smartphonul lui, tinandu-se de mana, inseamna ca sunt autisti -indusi de societate. Ei se iubesc, dar evita comunicarea caci nu au ce-si spune.
Pe telefoane, nici acolo, in fapt nu comunica, doar simuleaza, ca sa nu se creada autisti. Nu mai vorbesc de clasa politica, poate ai observat ca fiecare vorbeste pentru el insusi.Nu intelege nimic despre ceilalti.Nu-l intereseaza simtindu-se oricum ca in plan real e doar o victima si el.
Ca atare, nu cred ca esti, in prima aproximatie un autist in stricto senso, doar asa cum ne simtim toti in conjunctura, trecatoare a crizei mondiale pe care as numi-o AUTISTA. Deci sigur esti in 'randul lumii', desi faptul de a-ti pune intrebarea asta ma face sa cred ca ai ramas printre putinii ne-autisti, dar si asta este RAU caci suntem in minoritate!

| malvinacroft a răspuns:

Autism vine de la "out" din engleza - adica "in afara" societatii, sunt oameni care realtioneaza foarte slab cu ceilalti, din punct de vedere emotional. Una la mana, ca numai medicii pot sa iti puna diagnosticul de autist, din punct de vedere medical. A doua, ca nu e un lucru neaparat rau, si marea parte a autistilor sunt genii in anumite domenii. Vezi filmul "Rainman", cu Tom Cruise. Si mai sunt si altele.

| bodysun a răspuns:

Ford focus 1.8 tdci pana in 2004, consum 4, 5%, forta, viteza, confort, tinuta de drum foarte buna, nu te lasa la greu, mai ales daca gasesti un model cu esp(gasesti sigur la banii astia daca, cauti bine ) consumabile destul de ieftine, cauta pe siteurile de vanzari! Spor!

| bodysun a răspuns (pentru bodysun):

Scuza-ma am raspuns la tine, la o alta intrebare.

| Balazs_Pamela_1992 a răspuns:

Buna!

Autismul:tulburare a creierului care se face remarcata prin diferite comportamente,gesturi etc.

Daca ai nu e nicio problemă,nu văd de ce ar fi,dar eu zic,ca pentru a fi sigur să faci o vizită la psihiatru daca vrei,în orice caz, nu iti face griji, nu ai de ce să iti faci și nu tare cred ca ai autism, dar ti-am zis, pentru siguranță fă o vizită medicului.

O zi bună!happy