Întrebare recomandată | zamolxe73 a întrebat:

Imi poate spune cineva cat mai detaliat posibil care este deosebirea dintre o pensie pe caz de boala si una a unei persoane cu handicap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scam & Spam

Acest email cu AustraliaMail.com _ NU exista in Romania!

| Mosotti a răspuns:

Daca te incadrezi in boli pensionabile, diferenta este ca pensia ti-o da casa pensiei, si e comisie pentru pensionare, iar certificatul de handicap ti-l da alta comisie si banii vin de la primarie, nu de la casa pensiei.

Eu de ex am si decizie de pensionare, si certificat de handicap din vara 2024 pe tulburare bipolara.
M-am dus la comisia pentru pensionare prima data, apoi la comisia de handicap.

Diferanta sta n sume, in comisii si in sursa banilor.

Pensia este 1281 lei cam la gradul 2 deci incapacitate totala de muna, Handicapul este 662 lei daca e la categoria grav.
Mai e suplimentul pentru mancare 125 lei lunar tot de la handicap, si suplimentul tot handicap 250, insa pe asta nu prea-l mai dau ca n-au bani.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Desteptii care au refacut legea cu persoanele cu dizabilitati (handicap) au creat aceasta confuzi. Inainte persoanele cu dizabilitati beneficiau de indemnizatie de handicap, pe care acum legea o numeste pensie de handicap.
Pensia de boala se acorda persoanelor care s-au imbolnavit pe timpul cat lucreaza.
Pensia de handicap se acorda persoanelor care au handicap fizic sau psihic permanente. La acordarea acesteia nu se tine cont daca persoana a muncit sau nu si nici de varsta.
Pragul dintre acestea este subtire, dar pentru persoanele cu handicap legea prevede ce este incadrat in handicap.
Dar cel mai important este cuantumul celor doua pensii. Pensia de boala se calculeaza ca procent din contributia la casa de pensii, in functie de anii lucrati.
Pensia de handicap este in suma fixa, pentru fiecare grad de handicap. Ea este in sume destul de mici:
599 lei gandicap grav
449 lei handicap accentuat
72 lei handicap mediu.
Aceste indemnizatii se primesc, fara sa se ina cont de alte venituri.

| Mosotti a răspuns (pentru CodrutElian1990):

La grav cum sunt eu a fost 662 de luna asta handicapul. Pana in martie inclusiv a fost 599.
Doar ca suplimentul de 250 nu-l da ca cica n -au bani, au zis aia de la primaria capitalei in nov cand m-am dus ca abia poate peste 2 ani sa vina.
Vad ca pe card n-am primit inca aia 250 lei pentru 2 luni pentru mancare, a venit cardul abia cam pe 9 aprilie desi certif de handicap a fost emis in octombrie 2023.

Nu stiu cand se incarca cardurile, am 0 pe aplicatie deocamdata.

| readytofly a răspuns:

Pensionarea pe caz de boală și pensia pentru persoane cu handicap sunt două concepte distincte, dar ambele sunt legate de sănătatea și capacitatea de muncă a unei persoane. Iată o explicație detaliată:

Pensionarea pe caz de boală:

Definiție: Pensionarea pe caz de boală presupune că o persoană își încheie activitatea profesională din cauza unei afecțiuni medicale care îi limitează sau anulează capacitatea de a munci. Eligibilitatetongueersoana trebuie să fi cotizat la stat cel puțin 15 ani, atât în ceea ce privește contribuția la pensie, cât și contribuția la asigurările sociale de sănătate.Bolile care permit pensionarea pe caz de boală includ:Neoplazii (tumori, boli de sânge)Afectiuni psihice (schizofrenie, tulburări de memorie sau de personalitate)Afecțiuni apărute în urma unor accidente de muncăDocumente necesare pentru dosarul de pensionare pe caz de boală:Cerere tipCartea de muncă (original și copie)Carnet de munca pentru membrii CAP (original și copie)Carnet de asigurări sociale pentru agricultori (original și copie)Alte documente care atestă vechimea în muncă, carte de identitate, certificat de naștere, certificat de căsătorie, livret militar, diploma de absolvire a învățământului universitar, adeverință privind incadrarea activitatii în fostele grupe I și/sau II de munca, decizia medicală asupra capacității de muncă etc.

Pensia pentru persoane cu handicap:

Definiție: Persoanele cu handicap primesc o pensie specială pentru a compensa dificultățile pe care le întâmpină în viața de zi cu zi din cauza unei dizabilități. Eligibilitatetongueersoanele cu handicap trebuie să îndeplinească criterii specifice legate de gradul de invaliditate și de capacitatea de muncă. Evaluarea se face de către o comisie de specialitate.Documente necesare pentru dosarul de pensie pentru persoane cu handicap:Certificatul de încadrare în grad de handicapAlte documente medicale relevante.

În concluzie, pensionarea pe caz de boală este legată de capacitatea de muncă afectată de o afecțiune medicală, în timp ce pensia pentru persoane cu handicap se acordă în funcție de gradul de dizabilitate al persoanei. Ambele tipuri de pensii au proceduri și criterii specifice, iar documentele necesare pentru dosar diferă în funcție de situație