| anonim_4396 a întrebat:

Imi pot construi un corp frumos la sala fara "prafuri" (creatina, proteine). Am 25 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Daca te-ai hotarat sa mergi la sala, in primul rand ai nevoie de multa ambitie. Ai face foarte bine daca nu ai lua tot felul de prafuri care mentin apa in corp si afecteaza ficatul, mai apar si tot felul de bube pe corp (creatina, naposim, steroizi). Daca vrei sa faci masa (baga serii putine -cu greutati mari, iar daca vrei sa faci tonifiere, serii multe cu greutati mici). Si nu in ultimul rand alimentatia bogata in proteine( carne, oua, lapte, etc), mananca bine inainte si dupa antrenament. Nu uita, ai nevoie de ambitiehappy. Bafta.

| DrViorel a răspuns:

Desigur ca poti, ma dau pe mine exemplu, prin soaia, carne, lapte, oua, alimentatie obisnuita, dar la timpul potrivit, sport la timpul potrivit si nu ai nevoie de nici un praf, daca faci exercitiile cum trebuie si fara prafuri o sa te tina, daca te apuci de luat, nu te mint o sa arati si asa bine, dar cand te vei lasa vei fi desumflat ca un balon... Sanatate si o si buna!

| Cosmin86 a răspuns (pentru DrViorel):

"dar cand te vei lasa vei fi desumflat ca un balon", macar scoate "Dr" din nume daca dai sfaturi atat de proaste, mai documenteaza-te.

Si mai lasa soia, afecteaza fertilitatea la barbati ( demonstrat stiintific ) si nici macar nu are profil complet de aminoacizi ( adica e o proteina "proasta" )

| Sara a răspuns:

Bineinteles, daca esti fata. La barbati nu stiu cum sta treaba! regimul alimentar este obligatoriu recomandat de nutritionist.

| jenny a răspuns:

Sigur ca poti sa-ti faci un corp frumos la sala, nici sa nu te gandesti sa iei prafuri,, poti sa-ti iei un energizant.

| ALex2oo7 a răspuns:

Da poti eu Fac de mic sporthappy.la varsta de 7 ani am inceput sa fac inot apoi putin fotbal, iar de la varsta de 12 ani am inceput sa fac Kickboxing si MMA si-n acelasi timp sala de la varsta de 16 ani pot sa spun, cu o alimentatie buna cele 3 mese principale pe zi plus inca vreo 2 mese in plus vei reusi sa ai un fizic de invidiat dar iti trebuie vointa,incredere in plus alimentatia sa fie: carne,lapte,oua, fructe etc fara mancare de la MC, KFC...sa ai o alimentatie nutritiva buna vei reusihappy

PS: am 19 ani acum tongue