| djadi a întrebat:

Imi puteti spune mai multe despre chisturile tarlov aparute pe coloana lombara. Cum se pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt dilatatii ale meningelui care imbraca maduva spinarii si e foarte important sa fie tratate. Exista metode nechirurgicale (punctie lombara cu drenaj sau punctie CT ghidata) care doar golesc chistul, urmand ca acesta sa se refaca (dilatarea meningelui ramane) si terapii neurochirurgicale care vindeca afectiunea. E adevarat ca sunt interventii complicate si foarte pretentioase care trebuie facute de un neurochirurg cu mare experienta.

| Szoverfi_Klara_1955 a răspuns:

Buna ziua! Am fost diagnosticata cu chist tarlov sacral! ce tatament pot urma? Daca recomandati operatia! Si unde anume se fac aceste operatii?