| Geanina_Chirila_1982 a întrebat:

Îmi rodeam unghiile dar nu de mult timp m-am oprit si au crescut dar nu toate. Vreau să îmi spuneți ce să fac sa îmi creasca unghiile foarte mult ca nu vreau să astept să crească de la sine, vreau să le grăbesc creșterea. Ce sfaturi îmi puteți da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Uneori, dacă le grăbești creșterea, e posibil să nu fie la fel de sănătoase și de tari, dar dacă ești nerăbdătoare, există tot felul de tratamente mai... băbești :D pentru creșterea rapidă a unghiilor.
De exemplu, se zice că uleiul de măsline și usturoiul ajută destul de mult în privința asta, dacă le aplici direct pe unghii.
Uite aici mai multe informații:
http://www.pro2.ro/......epede.html
De asemenea, uleiul de ricin este extrem de bun și îl poți cumpăra de la farmacie la un preț destul de mic. Poți încerca și un întăritor de unghii, ca sa nu se rupă în timpul creșterii.
Și nu în ultimul rând, ca sa ai rezultatele dorite, trebuie să le pilești și să le cureți regulat... și să eviți să le mai rozi :)

| Geanina_Chirila_1982 explică (pentru AllyAlexandra20):

Am cumpărat ulei de ricin dar nu e bun de loc unghiile mele in loc sa crească stagnează și de când m-am dat cu el pe unghii nu mi-au mai crescut așa repede ca înainte

1 răspuns: