| alinutzacodruta a întrebat:

Imi spune si mie careva de la ce pot aparea vanatai pe corp? de ceva timp ma trezesc cu cateva vanatai pe picioare si nu tin minte sa ma fi lovit...am citit pe net si am vazut ca numai la leucemie apar sau la nu mai stiu ce boli. mie tare frica...crying... voi ati patit asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

Din cate am inteles poate fi doar o lipsa de ceva vitamine sau minerale. Oricum numai un medic ti-ar putea spune.Probabil ca este vorba de o fragilitate capilara. Poate fi vorba fragilitatea vaselor de sange care este cauzata de multe ori si de carenta de fier...trebuie analize...la fel, coagularea este intarziata in cazul nr mic de trombocite(capilarele se sparg... poate si coagularea este lenta si atunci se formeaza acele hematoame.)
Sanatate!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu numai la leucemie, stai linistita. Poti avea deficit de vitamina K, sa poti avea fragilitate vasculara. Du-te la medicul de familie pentru anaize ca sa te linistesti.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Poate te-ai lovit, ori poate vasele tale sangvine sunt mai sensibile. Daca vanatile continua sa apara, fugi la medic. Nu e leucemie, dar poate fi de la o banala raceala tratata cu asipirna sau alte medicamente anticolagulante.
Eu nu, nu am patit niciodata.

| Rrrretarded a răspuns:

Eu cunosc cativa prieteni care se invinetesc foarte usor fara sa-si dea seama, chiar de la simple contacte fizice...nu neaparat de la lovituri cazaturi etc...depinde de le organism la organism thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inbolnavirea splinei prin asociare cu alte boli.

| lorydana_1541 a răspuns:

Du-te la doctor neaparat gandeste ca in joc ii viata ta

| lorydana_1541 a răspuns:

Du-te la doctor gandeste ca ii in joc sanatatea ta

| slevin a răspuns:

Da... sa stii ca apar si in cazul leucemiei datorita numarului scazut de leucocite si plachete... Oricum asta nu inseamna ca ai leucemie...
Analizele de sange sunt solutia!

| incepatoarea09 a răspuns:

Salutare!
Draga mea allynna, din cunostintele mele te informez ca nu ar fi exclus sa te confrunti cu o trombocitopenie...asta inseamna ca nr. trombocitelor tale este sub cel normal...limitele normale ar fi undeva intre 150-450. Acest lucru determina o coagulare mai inceata a sangelui si prin urmare rani care se vindeca mai rar...sau chiar echimoze aparute fara explicatie. Cel mai bine ar fi sa iti faci un set de analize iar in acest fel vei afla exact despre ce este vorba. Multa sanatate tuturor!