| marian3999 a întrebat:

In 3 zile am avut de 2 ori probleme cu scaunul si anume ca aveam,nu pe scaun, ci pe hartia igienica cate o dara mica de sange.Am inteles ca ori e o simpla iritatie,hemoroizi sau ceva mai grav.Ce ar putea fi? Mentionez ca obisnuiesc sa mananc picant,nu mai am absolut niciun alt simptom gen constipatie,dureri, etc.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

E o mica fisura anala. Foloseste local unguent cu Proctoglyvenol, pana la vindecarea ei. Daca sangerarea nu dispare pana pe 3 ianuarie sau daca devine abundenta oricand intre timp, mergi la un consult chirurgical. Camerele de garda ale spitalelor de urgenta functioneaza non-stop si in perioada sarbatorilor de iarna.

| marian3999 explică (pentru Empathizer):

Am fost la farmacie si mi-a dat supozitoare cu hemorzon sa le iau, din cate stiu chiar daca nu sunt hemoroizi nu fac rau.E aceeasi compozitie ca Proctoglyvenol?

| Empathizer a răspuns (pentru marian3999):

Nu, sunt substante diferite, dar efectul terapeutic e similar. Necazul e ca hemorzonul contine cortizon, si e necesar sa mananci fara sare pe perioada cat folosesti supozitoarele. Crezi ca poti manca complet fara sare de sarbatori? Mergi si ia-ti Proctoglyvenol, sa poti manca si tu ca omul de Craciun.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să ai sindromul colonului iritabil. Vorbește cu medicul de familie pentru investigații pentru un diagnostic diferențial și instituirea unui tratament medicamentos, dacă se impune.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

| killer212121 a răspuns:

Nu e nimic neobisnuit, dar daca vor aparea durerea la colon sau usturimea in zona anusului va trebui neaparat sa faci o vizita pana la doctor, dar nici in cazul de fata nu ar strica un control.