| dulc3'maria a întrebat:

In ce consta deflorarea chirurgicala? Stiti vreun site cu raspunsul? Sa raspunda doar cei care cunoaste, restul fara sfaturi ca nu ma intereseaza decat intrebarea daca stiti ok daca nu, nu raspundeti.Merciwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o operatie, care se face cu anestezie (de obicei rahianestezie, dar se poate incerca cu locala) si care consta in sectionarea chirurgicala a himenului la femeile la care acesta este prea gros si nu poate fi rupt la incercari repetate de deflorare. Din pacate, este dureroasa si neplacuta, cu evolutie mult mai lenta decat o deflorare fiziologica, dar aceste femei nu au practic alta sansa de a avea o viata sexuala normala.

3 răspunsuri:
| hasegawa a răspuns:

Buna, nu stiu si nu ma pricep insa am gasit ceva insa nu stiu cat iti este de folos
Tratamentul vaginismului
In caz de vaginism primar (femeia nu a avut niciodata raport sexual cu penetrare), se poate recomanda deflorarea chirurgicala, sub anestezie, urmata de dilatarea progresiva a vaginului.
In acest scop, pacienta va introduce in vagin un corp strain (de exemplu, o mesa imbibata cu vaselina) pe care o va lasa pe loc in timpul zilei sau al noptii; dupa ce extrage mesa, poate incerca un contact sexual cu penetrare. Acest tratament este destul de indelungat, dar, ca regula generala, are succes.

In cazurile mai putin severe (penetrare posibila, dar neplacuta), invatarea anumitor practici sexuale (introducerea foarte lenta in vagin a unui deget, apoi a mai multora, de catre partener, apoi, cand pacienta este de acord, a penisului) poate fi suficienta pentru rezolvarea tulburarii
iar aici gasesti de unde am luat ce am scris mai sus
http://www.eva.ro/sanatate/articol334.html

| Parintele a răspuns:

Termina cu fitele cand pui intrebari. Inca nu esti vedeta TPU.
Vezi aici cate ceva:
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=724056

http://wapedia.mobi/en/Hymenotomy

http://images.google.ro/......tp?/imgres