| Sofiathegirl a întrebat:

In ce zile poti face sex neprotejat fara sa ejaculaze in tine(sa nu existe contact sexual anterior) fara sa stii ce ciclu ai regulat sau neregulat( monitorizat doar 2 luni) fara sa ramai gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Femeile care sunt in situatia de a nu avea ciclul menstrual foarte regulat, (cazuri care de fapt sunt destul de rare), din acel motiv nu reusesc sa-si determine ziua ovulatiei si implicit nici perioada fertila. Pentru ajutarea lor in privinta determinarii perioadei de fertilitate, sunt produse testerele de fertilitate care pot fi atat de ''unica folosinta'' cat si cele de folosire indelungata. Daca doresti sa determini cu precizie de peste 95% momentul in care incepe perioada fertila si pe urma ziua in care se produce ovulatia, este indicat si recomandat sa investesti 150-200 de lei intr-un tester de fertilitate/ovulatie, foarte performanat care functioneze pe baza analizarii zilnice a salivei din cavitatea bucala recoltat de sub limba, fiindca prin monitorizarea zilnica a salivei se poate determina cu foarte mare precizie de peste 95-97% ziua ovulatiei. Cu ajutorul acestor testere se determina foarte precis momentul, adica ziua din care incepe sa apara pentru prima data hormonul luteinizant (HL) adica prima zi a perioadei fertile si pe urma ziua in care este atins nivelul maxim de hormon HL, adica momentul producerii ovulatiei. Procedeul este extrem de simplu si totodata extrem de eficient. Multa sanatate!
https://www.emag.ro/......DGVS97BBM/
https://www.emag.ro/......DHY2J0BBM/

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primele doua, maxim 3 zile de sangerare (de menstruatie)

| Sofiathegirl explică (pentru Brigaela):

Adica sa faci sex in timpul menstruatiei?

| Brigaela a răspuns (pentru Sofiathegirl):

Pai numai alea sunt zile sigure. Oamenii inteligenti se protejeaza.

Bula
| Bula a răspuns:

Sex neprotejat fara sa ejaculeze se poate face aproape oricand, dar mai ales in urmatoarele 2-3 zile ciclului (daca n-are durata mai lunga de 5-6 zile).
Pericol de a ramane insarcinata este in perioada ovulatiei, care se poate afla cuajutorul unui banal termometru.
Pentru orice eventualitate - mai ales daca ai contacte rare, ocazionale - e bine sa iei pastile de dupa eveniment, imediat in orele urmatoare actului.

| Sofiathegirl explică (pentru Bula):

Am contacte dese si vreau sa fac fara prezervativ, menstruatia e de 6 zile.Pot face in orice zi, insa sa evit perioada ovulatiei? Adica din ziua 14 pana in ziua 19 sa fac protejat ca sa fiu sigura. Asa se poate?

| Bula a răspuns (pentru Sofiathegirl):

Cumperi un termometru (costa doar 10 lei) si-ti urmaresti temperatura...
Cand e "periculos", temperatura creste cateva zecimi de grade fata de normal.