| NowForYou000 a întrebat:

In decembrie 2015 am observat ca am inceput sa am usoare dureri dentare, nu prea le-am băgat în seamă. După o lună a început să mă doară și mai tare. Am fost la câțiva medici, dar niciunul nu a putut rezolva problema. Am stat așa cu durerea până acum. Din 2016 tot luam la 2-3 zile calmante pentru măsea (nurofen, aulin, antibiotice etc)până în prezent. Ma calma, imi trece durerea până când... să vedeți. In luna martie m-am dus la farmacie și mi-am luat o cutie de ibuprofen. Am ajuns acasă, am luat două o data, iar la jumatate de oră am început să am niste efecte adverse pe care nu le-am avut niciodată. Aveam frisoane, febră, nu puteam sa stau in picioare, nu puteam mânca, ameteli. Fiind fumător, în aceea zi mi-am aprins o țigară și de la primul fum simțeam că imi provoacă un atac de panică si am stins-o. Simptomele m-au ținut 3 zile. După aceste zile tot mai aveam ameteli. Si atunci am incercat din nou sa fumez si iar simteam ca imi da stări de leșin, parca pierdeam contactul cu realitatea. De o luna durerea de măsea vad ca s-a oprit brusc... chiar nu-mi vine să cred, după atâția ani de durere, mi-a trecut peste noapte. In fine, măseaua mi-a trecut, dar am alta problema acum, problema de care va spuneam mai sus. Oare ceea ce am eu se numeste atac de panică? Mi-e frică sa mai ies afara, stau numai in casa de teama de a nu mă lua amețeala si panica brusc pe stradă. Să fie cauza de la atatea pastile pe care le-am luat atâta timp? Nu am posibilitatea de a merge la medic, de aceea va intreb pe voi. Poate nu e important, stiu, dar ca fumător aș vrea sa mai aprind o țigară chiar acum(deși n-am mai fumat de o lună jumate), pentru că mă simt nasol de cand m-am lăsat, dar mi-e ca iar mă ia panica. Sa fie asta doar in capul meu cum mi-au spus toti prietenii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Partea buna este ca asa te lasi de fumat.
Nu vad o legatura reala intre acele pastile pe care le-ai luat si atacurile de panica, la nivel chimic s-ar putea sa fie o legatura, intrucat AINS (antiinflamatoarele nesteroidiene pe scurt pacalesc organismul si centrii nervosi ca numai exista o cauza a durerii, am spus-o neacademic, nu-mi sariti in cap, n-am chef sa dau search pe google cu ce fac AINS pe larg)
Atacurile de panica au legatura si sunt de la creier deci cumva chestia asta o aveai, din ceea ce stiu si cunosc si iar ma repet nu din carti, persoanele care au atacuri de panica frecvent sufera de anxietate si implicit de depresie.
Problema sta in felul urmator eu prima data as rezolva cu acea masea, dupa aceea daca atacurile de panica exista as merge la un medic psihiatru, as lua tratament 3-6 luni cate o pastila pe zi, banuiesc ca iti va recomanda pastile anti-anxietate sau anti-depresive in functie de ce alte simptome psihice mai ai, si e posibil sa fii ca si vindecat sau vindecat...asta daca toata tarasenia a inceput cumva de la abuzul de AINS
Nu zic nu, poate este un efect adevers mai rar al ibuprofenului si nu numai sa influenteze substantele chimice din creier cele responsabile cu starile de panica, anxietate precum serotonina si dopamina, dar mai pot fi si alte substante, multe nici nu stiu daca au fost descoperite inca sau nu s-a descoperit legatura intre cresterea/scaderea producerii lor si starile de anxietate/depresie, atac de panica etc

| NowForYou000 explică (pentru Simpatic):

Da, adevărul e că sufăr de cand mă stiu de depresie. Partea cu măseaua s-a rezolvat de la sine, de o lună nu am mai luat nicio pastilă, față de cum am luat atâția ani la rând la 2-3 zile ca ma durea foarte tare. Acum văd că mi-a dispărut brusc, peste noapte si nici n-a fost nevoie sa merg la stomatolog. In legătură cu partea despre creier, sa fie aceasta "boală" doar in gândul meu? Imi poti spune mai multe despre subconștient dacă stii?

| Yuoia a răspuns:

Doza prea mare de ibuprofen a facut ravagii in organismul tau. Cine ti-a spus sa iei doua tablete deodata?
Pana nu se curata otrava din organismul tau, asa te vei simti. Dar nu cred ca vei mai putea fuma.

| NowForYou000 explică (pentru Yuoia):

Oh, am uitat să corectez. Am vrut sa spun că am luat doar 2 pastilute o dată, iar la jumatate de oră am mai luat încă o pastilă ce conținea cafeina(era pentru prima data cand o luam) pentru ca trebuia sa merg la munca si nu aveam energie.