| Marissella a întrebat:

In jumate de ora de alergat, la viteza medie, cate calorii se ard?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Aproximativ 300 de calorii.

| Vichtory a răspuns:

| MauiNight a răspuns:

Nu conteaza cate calorii se ard, numai sa nu depasesti de 1000 de calorii pe zi. Caloriile le arzi prin mai multe activitati plus alergat, deci nu trebuie sa iti faci griji daca arzi destule sau nu. Poti sa alergi 15 minute la viteza maxima. Arzi mai multe calorii si mai repede. Cu cat sportul este mai intens, cu atat arzi mai multe calorii.

| Marissella explică (pentru MauiNight):

Stiu, dar conteaza si rezistenta, crede-ma! Intrebarea era cate calorii ard in jumatate de ora. Toate chestiunile legate de arderea grasimilor prin diferite activitati, le stiu!

| MauiNight a răspuns (pentru Marissella):

De unde ai vrea sa stim noi mai exact cate calorii se ard intr-o jumatate de ora? Depinde de inaltime, greutate, intensitatea exercitiului, primele doua nu le-ai mentionat. Rezistenta o faci in timp, este foarte usor, ambitie sa ai. Nici pe net nu iti da rezultatele exacte. Tie iti trebuie un ceas HR cronometru, asa vei afla mai exact cate calorii consumi. Dar nu te baza pe asta, conteaza sa faci sport si sa transpiri, asa slabesti. Si daca te duci la sauna pentru cateva zile, dai o groaza de kg jos.

| Marissella explică (pentru MauiNight):

Ma indoiesc, ca daca "te duci la sauna cateva zile, dai o groaza te kg jos".
Am specificat intensitatea, si sunt oameni care stiu cate calorii arzi in 30 minute de alergat, cum si eu stiu, de exemplu, cate calorii arzi in 30 min mers cu rolele, care poate creste/scade odata cu viteza mai mare sau mai mica. Intrebam in mod general, aprox. cat. Dar tu, care vezi intrebarea si nu ai habar de raspuns, nu mai raspunde. E foarte simplu.

| MauiNight a răspuns (pentru Marissella):

"Ma indoiesc, ca daca "te duci la sauna cateva zile, dai o groaza te kg jos"." Deci o chestie e clara.
Eu fac sport de performanta stiu multe, iti puteam da un raspuns daca macar mentionai greutatea si inaltimea. Se pare ca propozitia aia nu ai vazut-o. Daca stii cate calorii se ard intr-o jumatate de ora, atunci de ce mai intrebi? Aceleasi rezultate le vezi si pe net sa stii. Plus ca, daca nu dai cateva detalii, sunt multe sanse sa nu primesti un raspuns concret.

| cric a răspuns:

Depinde ce ajutoare ai, cat sport faci in general, ce depazite de grasime ai... oricum pe mine m-a ajutat mult vitoslim (http://vitoslim.ro)

| cric a răspuns:

Eu l-am luat la 165 lei, acum am vazut ca e ceva mai ieftin happy 145 Lei.

| Marissella explică (pentru cric):

Si cam cat ai slabit? nu stiu, dar eu nu prea cred in "lichioare magica" care sa ma ajute sa slabesc...

| cric a răspuns:

Nicieu nu am crezut, da mi la recomandat medicul meu de familie. Nu e foarte agresiv...7, 7kg si ceva.

| Marissella explică (pentru cric):

Aha... de la cate kg la cate ai ajuns?

| cric a răspuns:

De la 86 la 78.