| vl96cos a întrebat:

In primavara anlui tercut am inceput sa nu mai respir bine ( nu pot sa imi umplu plamanii cu aer ). peste cateva saptamani am mers la spital si mi-au spus ca am tahicardie (eu cred ca imi batea inima repede pentru ca eram speriat ). Nici pana in momentul de fata nu mi-am revenit. In urma cu o saptamana am inceput sa tusesc si sa stranut. Am crezut ca e o raceala obisnuita dar am zis sa merg la spital si sa fac si o radiografie. Doctorul mi-a spus ca am pneumonie interstitiala (am auzit ca pneuminia interstitiala, nu da nici un semn. o poti avea de mai mult timp fara a sti ) ESTE bosibil ca problema mea cu respiratia sa fie de la pneumonie care sa fi aparut din primavara anului trecut si sa nu fie nici o problema cu tahicardia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Ai avut o dispnee(senzatie stanjenitoare de lipsa de aer)simti ca nu te saturi cu aer, cel mai probabil de la pneumonie daca ai zis ca ai fost diagnosticat cu asta si aici ii ft important daca tusesti cum e tusea uscata umeda iritativa productiva neproductiva, ce se aude la auscultatie si ce se vede la rgr. pulmonara; pneumonie cr putin probabil sa fi avut de anul trecut dar un proces inflamator acutizat ca pneumonia merge mana in mana cu tahicardia proces fiziologic in care organismul(inima) incearca sa compenseze si sa suplimenteze aportul de sange transportat in plaman in vederea preluarii a cat mai mult din O2 inspirat, ca sa iti explic si mai usor ai zis ca nu poti respira iar inima creste frecventa cardiaca astfel incat sa ia putinul de O2 pe care tu l ai inspirat suplimentand aportul de sange in plaman, de aici aparitia tahicardiei cel mai probabil.

| Babylonul a răspuns:

Ai grija frate de tine bafta sa te faci sanatos

| Ddyiaannaa a răspuns:

Este foarte posibil! dar depinde acum ca daca de greutate daca esti slab este bosibil sa fie de la pleomonie dar daca esti mai gras nu este de la pleomonie si ca respiri mai greu cand esti gras! sper sa te faci bine noroc!

fundita?