| anonim_4396 a întrebat:

In primul rand salut! In al doilea rand am o mica problema. Problema este ca nu stiu ce se intampla cu mine. Sunt depresiv si trist si uneori imi vine sa plang, iar cand nu am ce face stau in pat sau in alte locri si ma gandesc la diferse situatii in care eu trec printr-o situatie nasol de dramatica. De exemplu ma gandesc, ca am prietena si suntem foarte fericiti dar brusc vine un baiat nou si ea ma inseala cu el si eu sufar si plec si sufar iar si etc. Sau ca imi moare un membru al familiei iar dupa aia si ceilalti si raman singur si dupa aia imi imaginez ca se iau altii de mine. Chestii din astea stiti? Dramatizez foarte mult. Si nu stiu de unde dotinta si placerea asta de a ma gandi cum ar fi sa sufar. Poate ca din cauza ca am suferit de mic din unele chestii asta mi s-a intiparit in creier si fac involuntar chestia asta. Aceasta n-ar fi o problema daca dupa ce as iesi din,, transa" as fi la fel de bine dispus cum eram inainte sa intru in ea. Sunt depresiv si raman cu suferinta aceea din fiecare episod. Si scap greu de ea. Deci imi imaginez cad de mult as suferi daca mi se intampla ceva nasol si raman cu suferinta respectiva chiar daca nu s-a intamplat si nici nu se v-a intampla prea curand. Cam ciudat nu? Deci, ceva sfaturi? Si ar mai fi o problema dar nu vreau sa o scriu aici. Este de ajuns asta. Insa cine vrea sa ma ajute si cu a 2-a sa-mi dea un Pm si i spun acolo care-i chestia. Este vorba despre socializare :-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AnnLy a răspuns:

Iti sugerez sa asculti muzica gen http://www.youtube.com/watch?v=JrlnRZ-rwNo ca sa uiti de probleme etc... si sa te gandesti mereu ca tu esti cel mai tare(smecher) si ca nimeni nu te poate invinge si sa nu lasi pe nimeni sa te comande si sa iti imaginezi ca tu ii poti bate pe toti si sa fii nepasator. Niciodata sa nu pui suflet intr-o relatie daca nu o cunosti cu adevarat pe fata.
Asa eram si eu inainte! Plangeam ca proasta si ascultam melodii triste si ma gandeam ca nimeni nu va vorbi cu mine etc...
Sper ca te-am ajutat!
Funda?

| pavlovschi a răspuns:

Trebuie sa le infruntzi pe toate cu un simplu zimbet...
P.S. Tine minte trei cuvinte viata merge inainte...