| ŞasăCaiFrumoşi a întrebat:

In primul rand, vaccinurile scolare sunt obligatorii? In al doilea rand, daca sunt obligatorii si nu vreau sa le fac ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bloodyhell a răspuns:

Nu sunt obligatorii.Le spui ca nu vrei sa-l faci si punct.

7 răspunsuri:
| Mihaita21 a răspuns:

Care vaccinuri? Astea de le faci in a 8a sau a 9a nu mai stiu sigur? Tin minte ca trebuie sa iti dea o foaie pe care parintii sa o semneze cum ca acestia sunt de acord, de aici iti dai seama, n-au voie sa faca vaccin fara acord.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Obligatorii nu sunt, cu acordul parintilor poti scapa de ele, dar mi se pare aberant sa faci acest lucru si sa te expui la atatea pericole

| MaliciousDeath a răspuns:

Nu te pot obliga sa faci un vaccin.E de ajuns sa-ti aduca la cunostinta situatia dupa care tu decizi daca-l faci sau nu.
Iar cel mult o sa-ti ceara o hartie cu semnatura parintilor in caz ca nu vrei sa-l faci.

| ŞasăCaiFrumoşi explică (pentru suntserios):

La ce pericole te referi? Daca nu fac vaccinul? laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ŞasăCaiFrumoşi):

Ai impresia ca vaccinul ala se face doar asa sa te streseze pe tine cu o intepatura? exista la nivel national un pla de vaccinari improtriva diverselor boli in cazul tau difteria si tetanosul

| ŞasăCaiFrumoşi explică (pentru suntserios):

Eu zic sa te mai documentezi si de reactiile adverse! Adevaratul scop al vaccinului nu este cel care zic "ei"...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ŞasăCaiFrumoşi):

Fugi de aici cu teoria conspiratiilor. Ca exista reactii adverse la 1% din pacienti e alta treaba, dar ca sunt protejati altii sute de mii nu ii pasa nimanui nu?